Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

2016 YGS LYS ADAYLARI İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Sevgili 2016 YGS-LYS adayları!
Öncelikle yazımızı sonuna kadar bıkmadan okumanızı öneririz. Bu makalemizde sizlere 2016 YGS LYS sınavları için bazı pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Her şeyden önce şunu belirtelim; genellikle adayların sınav yaklaştıkça çalışmaları da yavaşlattığı ve artık kalemi, defteri bıraktığını görüyoruz. Bu pek çok adayın yaptığı bir hatadır. Sınav günü yaklaşıyor diye çalışmalarınızı yavaşlatıp, sonlandırmanız doğru değildir. Arkadaşlar sınav yaklaştıkça çalışma davranışınız artmalıdır. Son güne kadar çalışmanızı öneririz. Fakat sınavdan bir gün önce hiçbir şekilde sınava yönelik bir çalışma içerisinde olmayınız. Sınavdan bir gün önce mümkünse sınavı hatırlatıcı konuşmalara dahi girmeyiniz. Tabi burada bir çelişki ile de karşılaşmaktayız. Sınavdan bir gün önce sınav binanızı, salonunuzu mutlaka gidip görmeniz yönünde de tavsiyelerde bulunmaktayız. 
TV PROGRAMLARI VE SINAV STRESİ
Özellikle sınav stresi konusunda pek çok TV kanalında programlar yapılıyor. Sınavdan bir hafta öncesinden başlayıp sınav gününe kadar süren bu programlar bazı adayların stresini artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bu nedenle bu tür programları izlerken dikkatli olmanızı öneririz. Ne yazık ki bazı programlar stres ile başa çıkma yolu olarak ‘ipe sapa’ gelmeyen, bilimsel tabanı olmayan zırvaları da önümüze seriyor. Özellikle sınav stresi konusunda endişeleri olan adaylar varsa şu makaleyi okumasını tavsiye ediyoruz.
2016 ADAYLARI İÇİN SINAVIN ELEŞTİRİSİ SADECE ZAMAN VE ENERJİ KAYBIDIR
Sınavla ilgili pek çok konuda bir takım eleştiriler getirebiliriz. Sınav sisteminin adil olup olmaması vb. konularla ilgili kafa yormamızın şu an bizim için pratik bir faydası yoktur. Mutlaka eleştirel düşünmenin önemi vardır fakat ne yazık ki bu süreçte bazı –yetersiz çalışan- arkadaşların arkasına yaslanıp bütün suçu sınav sistemine yüklemesi de hiç anlamlı olmasa gerek.  
KILAVUZU OKU-MA DERSİ
Herhalde liselere ‘ÖSYS kılavuzu okuma dersi’ adı altında yeni bir ders daha koymak gerekecek. Nedense adaylar kılavuzu okumuyor. Okuyanlar ise kılavuzda sadece başvurular nereye, ne zaman yapılacak? Ücret hangi bankaya yatırılacak gibi bilgilere bakıyor. Ya da tercih kılavuzunda üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralarına bakıyor. Hâlbuki tüm adayların kılavuzun tamamını dikkatle okumasını şiddetle öneriyoruz. Yaklaşık olarak yarım saatinizi ayırıp, kılavuzu dikkatle okuduğunuzda pek çok sorunuzun cevabının kılavuzda zaten var olduğunu göreceksiniz.
Sevgili 2016 YGS LYS adayları!
Ne hikmetse kılavuzdaki bilgiler yerine çeşitli sosyal paylaşım sitelerinden veya eğitim sitelerinden sınavla ilgili gelişmeleri takip ediyorsunuz. Bu da sizi hem uzman olmayan, yeterli donanıma sahip olmayan kişilerin yanlış yönlendirmesi, hem de sadece reklam amaçlı bir takım spekülasyonlara maruz bırakması gibi tehditlere açık hale getiriyor. Sanal dünyada bir uzmanın görüşüne çok çabuk ulaşabiliyoruz. Fakat uzman olmayan ve amacı sadece sitesinin reklamını yapmak isteyen kişiler de böylesi hayati konularda görüş serdetmektedirler. Bu nedenle size tavsiyemiz internetten edindiğiniz bilgileri en az 3-4 farklı kaynakla karşılaştırınız. Elbette ki en önemlisi resmi kaynaklardır.
Unutmayınız ki;
Sanal ortam bu tür hayati bilgileri edinmeniz için güvenilir değildir. Sonuçta sistemle ilgili teknik detayları mutlaka kılavuzdan kontrol etmelisiniz.
Değerli adaylar!
Sanal ortamdan edindiğiniz tüm bilgilerinizi lütfen, ama lütfen resmi kaynaklardan kontrol ediniz. 
Bu yazımızda sizlere kısaca bazı pratik bilgiler vermeyi amaçlamaktayız. Mutlaka 2016 YGS LYS adaylarının merak ettiği sorular da var. Bu soruları aşağıda sıraladık. Tüm bu soruların cevabı sitemiz www.ygslyssistemi.com adresinde güncel olarak bulunmaktadır. Kılavuz yayınlandığında aşağıdaki tüm soruların cevaplarını sitemizde yayınlamaktayız.
2016 YGS LYS merak edilen sorular:
2015 YGS LYS sınav tarihleri ne zaman, saat kaçta, süreleri kaç dakika?

2016 YGS sınavı 13 MART 2016 tarihinde yapılacaktır.

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi    : 19-06-2016
LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi  : 25-06-2016
LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi  : 26-06-2016
LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi  : 18-06-2016
LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi    : 25-06-2016


2016 YGS başvuru ücreti ne kadar, ücret hangi bankalara yatırılacak? 

Henüz 2016 YGS Başvuru kılavuzu yayınlanmadığı için bu bilgi netleşmedi. Fakat geçen yıl YGS başvuru ücreti 50 TL olarak belirlenmişti.


2016 YGS Başvuru kılavuzu ne zaman yayınlanacak? 
2016 YGS başvuru kılavuzu muhtemelen Aralık ayının son günlerinde yayınlanır.

2016 YGS başvuruları ne zaman başlıyor? 
2016 YGS başvuruları 06-20 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.
2016 YGS başvurusunda nelere dikkat etmemiz gerekir? 
2016 YGS başvurusunda dikkat edilmesi gereken en önemli husus hiç şüphesiz kılavuzun dikkatle okunmasıdır. Her zaman kılavuz okunmalıdır. Özellikle okul kodunuz, alan kodunuz gibi kodlamalara çok dikkat etmelisiniz. Kimlik bilgilerinizi doldururken kimlik belgeniz yanınızda bulunsun, ezberden bu bilgileri doldurmayın.
2016 YGS giriş belgesi ne zaman gelecek? 
Her zaman sınav giriş belgeleri en geç sınav tarihinden 10 gün önce yayınlanır. Dolayısıyla 2016 sınav giriş belgesi de (sınav 13 Mart’ta) en geç 03-04 Mart tarihinlerinde yayınlanır. Sınav giriş belgeleri postayla gönderilmeyecek. Her aday kendi şifresiyle ÖSYM resmi sitesinde Aday İşlemleri Sisteminden alacaktır.
2016 YGS sınava girerken yanımızda bulundurmamız gereken belgeler nelerdir? 
Sınava girerken yanınızda; 2016 YGS sınav giriş belgesi ve Nüfus cüzdanı ya da süresi geçerli pasaport bulundurmalısınız.
2016 YGS sınav yasakları nelerdir? 
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına,
çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla,
cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği
bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla,  kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmeleri kesinlikle yasaktır.
2016 YGS sınavında hangi testler olacak? 
YGS'de ortak müfredata dayalı 
Türkçe Testi, 
Sosyal Bilimler Testi, 
Temel Matematik Testi 
ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır. 
Her test 40 sorudan oluşmaktadır. Toplam 160 soru ve 160 dakika süre var.
Sınavsız geçiş yapacağım. 2016 YGS başvuru formunu doldurmam gerekir mi? 
Evet. 2016 YGS başvuru formunda YGS’ye girmek istemiyorsanız, ‘’YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum’ hanesini işaretleyeceksiniz. Fakat burada bir uyarıda bulunalım. Eğer YGS’ye girip girmeme konusunda tereddüt içindeyseniz ‘’YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçeneği işaretlediğinizde hem sınavsız geçiş hakkınız olur, hem de YGS’ye girme hakkınız olur.
2016 YGS başvuru formunda ‘’YGS’ye girmek istiyorum’ dediğimde sınavsız geçiş hakkım yanar mı? 
Hayır. YGS’ye girmek istiyorum dediğinizde hem YGS’ye girme hakkınız olur, hem de sınavsız geçiş hakkınız devam eder. Bu konuda tereddüt etmenize gerek yok.
Son sınıftayım. Diploma notumu bilmiyorum. Başvuru formunda diploma notumu yazmam isteniyor. Ne yapmalıyım? 
Son sınıfta olan adaylar –Bitirme yılı, - Not sistemi ve –Diploma notu istenen bölümü DOLDURMAYACAKLARDIR.
2016 YGS kılavuzunda Okul Kodunu bulamadım. Okul kodunu nereden öğreneceğim? 
Okul kodunu ÖSYM sitesinden ‘Ortaöğretim kurumları kitapçığından’ öğrenebilirsiniz.
İnternet erişim şifresini nereden alacağım? 
Başvuru işlemi sonrası adaylara geçici şifre verilmektedir. Şifre geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemde tutulmaktadır. İlgili adaydan başkasının şifreyi bilmesi, görmesi ve edinmesi mümkün değildir. Arkadaşlar bir uyarı: Şifrenizi kimseyle paylaşmayın
2016 YGS başvuru işlemi sonrası verilen internet erişim şifresi ne işe yarar? 
Şifre ile adaylar, ÖSYM.'nin https://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr adreslerini kullanarak;
sınav başvurusu yapma, 
tercih bildirme, 
başvuru ve tercih bilgilerinde değişiklik yapma, 
sınava giriş belgesi edinme, 
sınav ve yerleştirme sonuçlarını edinme vb. 
işlemlerini yapabilirler. 
Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.
Tüm adaylara başarılar dileriz.
Bu makale ygslyssistemi.com sitesinde yayınlanmak amacıyla Hakan TOKGÖZ tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilmeden (tamamı ya da bir kısmı) alıntı yapılamaz. Bu makaledeki tüm bilgileri mutlaka resmi kaynaklardan -kılavuzdan- kontrol ediniz..

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.