Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DİNAMİZM (DYNAMİSME)

Mekanizmin aksine, maddeyi âtıl olarak kabul etmeyen, nesneleri (eşyayı) meydana getiren cev­herin bizâtihî bir kuvvet olduğunu kabul eden, yahut nesnelerin içinde harekete irca olunamaz bir takım kuvvetler bulunduğunu veya maddede enerjilerin mevcut olduğunu, maddenin esas özelliğinin kuvvet olduğunu ileri süren felsefî meslek. Dinamizmin ilkçağdaki esas temsilcisi Aristo'dur. Aristo maddenin içersinde formun mündemiç (immanent) olduğunu esas olarak kabul etmişti. Descartes ise cevher'in sıfatlarını hareket ve «Yer kaplama» olarak tasavvur etmişti. Fakat bu iki sıfat birbirinden ayrı idi. Ruh ve maddeyi de böyle ayrı tasavvur etmişti. Bunun karşısında Yeni Çağ'da Laybniç (Leibnitz), «Monad» dediği enerji atomlarını bütün eşyanın esası olarak kabul ediyordu. Leibnitz'in monadlara ruh atfetmesi ve kuvvet kaynağı gibi görmesi dinamizmin en bâriz özelliğidir. Leibnitz'in bu anlayışı ruhçu (spiritualist) bir anlayış olmakla beraber maddeye ruh, düşünce gibi kuvvetler izafe ettiği için materyalist düşünceye yaklaşmaktadır.
Bunlardan başka hareket ve oluşu evvelî olarak kabul eden ve maddeyi hareketin bazı vasıflarıyla tarif eden Lord Kelvin'in ve eşyayı terakki ve oluşun bir merhalesi olarak gören Bergson'un anlayışları da dinamizme misal teşkil ederler. Bergson'a göre âlemde gerçek olan şey, hayatın yaratıcı hamlesi, gerilimi, madde ise bu gerilimin gevşemesinden ibarettir.
Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.