Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DOGMATİZM  (DOGMATİSME - NASSCILIK)

Bir takım a priori prensipler, yahut dogmalar (nasslar) veya değişmeyen inançlar kabul ederek, insan bilgisinin mutlak hakikata erişebileceğini, aklın mutlak bir değeri olduğunu, bilgi ve varlık bakımından hakikat ve mutlaka ulaşabileceğini, dolayısıyla bilginin ve metafiziğin imkânını iddia eden fel­sefî meslek. Şüpheciliğe (Septisizm)e zıt olan dog­matizm, insan zihni için eşyanın ve onun ilk sebebinin objektif bir bilgisinin olabileceği iddiasına, her türlü düşünceden önce kabul ettiği prensipler gereği olarak veya muhakeme neticesinde inanır.
Fizikçi ve tabiatcı olan ilk Yunan filozoflarının ta­biat ve âiem hakkındaki düşünceleri dogmatik bir anlayışın mahsulüdür. Çünkü kendi faraziyelerinin yanlış olabileceğinden hiç şüphe etmemişlerdi.
Dogmatizm, Septisizmin hücumlarına uğradık­tan sonra, akla dayanan bilgi meselesinde «mutlaksa erişmek imkânını temine çalışan bir doktrin oldu. Eflâtun, Aristo, Aziz Toma, Dekart, Spinoza gibi filozoflar akıl ile mutlak hakikata ulaşılabileceğini kabul eden dogmatik akılcı (rasyonalist) filozoflardır. Bergson ise sezgi (Hads - intuition) vasıtasiyle mutlaka ulaşabiliriz, diyor. Bergson'un anlayışı da bir bakıma dogmatizmdir. Fakat Felsefe Tarihi'nin en katı dogmatikleri Marksist ve materyalist dogmatiklerdir. Çünkü Marks'ın ileri sürdüğü bazı iddiaları değişmez hakikat olarak kabul edip, doğruluğu hakkında en ufak bir şüpheyi kabul bile etmezler.
Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.