Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

İSKENDERİYE MEKTEBİ

Adını İskenderiye şehrinden alan bu felsefe mektebinin kurucusu, aynı şehirdeki tanınmış bir Yahudi ailesinin çocuğu olan Filon (Philon) (M.Ö. 25 - M.S. 50) adındaki dini bütün bir Yahudi tarafından kurulmuştur. Hristiyanlığın ortaya çıktığı sırada yetişmiş olan bu filozof Stoa felsefesinden sonra yetişen en orijinal filozof olarak kabul edilir. Philon'un eserlerinde yaptığı şey, Tevrat'ı Eflâtun felsefesi bakımından yorumlamak ve Eflâtun felsefesi ile Yahudi dinini uzlaştırmaktan ibarettir. Bu filozof Eflâtun'un zaman üstü reel mahiyetler olarak kabul ettiği ideleri, ilâhî aklın ve kelâmın düşünceleri olarak kabul ediyor. İdeler Tanrı'nın kendilerini düşünmesi ile mevcud olurlar. Böylece Eflâtun felsefesindeki yaratılmamış olan ideler, Philon'un Yahudi dini açısından yaptığı tefsirinde her şeyi yoktan yaratan Tanrı'nın düşüncesinin mahsulü ve yaratıkları olmakta; dolayısıyla Yaratıcı Tanrı inancı ile İdeler nazariyesi uzlaştırılmış olmaktadır.
Philon'un bu metodu ve anlayışı kendisinden sonra ortaya çıkan Plotin'e ve Hristiyan filozoflara derin bir tesir bırakmıştır. Hristiyan filozofları ilâhî kelâm (Logos)ın Hz. İsa'da insan şeklinde göründüğünü açıklarken Philon'un bu metoduna dayanmışlardır. Bunların başında İskenderiyeli Clement (Klemen) ve Origene (Orijen) gelir.
İskenderiye mektebine esas felsefî hüviyetini kazandıran Plotin'in hocası Ammonius Saccas (Ölm. M.S. 243) olmuştur. Plotin, Yeni Eflâtun'cu felsefeyi kurarak bu mektebe yeni bir hüviyet verdi. Ondan sonra da talebesi Porfiriyos (Ölümü M.S. 304) ve taraftarlarınca devam ettirildi.
İskenderiye mektebinin, diğer bazı mektepler gibi, İslâm dünyasına da dolaylı - dolaysız şekilde çeşitli tesirleri olmuştur.
Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.