Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KALVENİZM (CALVENİSME - KALVENCİLİK)

(1509- 1564) yılları arasında yaşayan ve Luther'in muhalifi olan J. Calvin (Kalven) adlı kilise reformatörü tarafından kurulan dinî doktrin. Bu doktrinin taraftarları «Luterien»ler gibi papazların ruh­banı mekteplerini, azizlerin ruhlarından şefaat dilemeyi inkâr ve «Kuddâs» yemekte Hz. İsa'nın kuvvet ve tesir bakımından hazır olduğunu ve aynı zamanda mukadderat'ı tamamen reddederler. Kalvenist doktrin Luther'den farklılık göstermekle beraber, esasında bu farklılığın merkezini; insanın, Hz. İsa'da (Mesih'de) yaşamasının ezelden yazılmış olma­sı teşkil eder. Luther'de öncelikle mevcud olan ina­yet mefhumu Calvin'de ikinci plâna düşer. Ona göre Allah'ın izzeti ve melekûtu insan tarafından tak­dir edilmelidir. Allah'ın saltanatı yeryüzünde tahakkuk etmelidir ve insanın bu inayeti tam olarak elde etmesi imkânsızdır. Calvin insanın ümitsizlik es­nasında Allah'a yalvarmakla kurtulacağını kabul et­mez. Çünkü o İlâhî tabiatın her yerde mevcud olduğuna ve kulların da Allah'a daima ve her an hürmet ve minnet borçları olduğuna inanır. Sert bir ahlâk sistemi vardır, pek mistik fikirlere yer vermez; kiliselerin süslenmesini reddeder.
Kalvanist reform doktrini şu iki esas üzerinde İsrarla durur:

  1. - Şahsî mes'uliyet, disiplin ve zühd hayatı,
  2. - Hıristiyan için objektif sosyal müesseselerin bir bütün halinde teşkili ve tayini için teşvik ve teşebbüs. Bu da onları durmadan çalışmaya zorlar.

Bu mezhep İsviçre, Fransa, İngiltere, Danimarka, Amerika ve Malezya'da taraftarlara sahiptir.
Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.