Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları






 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

MONİZM NE DEMEK? (MONİSME - BİRCİLİK)

Eşyanın özü itibariyle âlemdeki her şeyi bir tek prensibe (Madde, ruh veya fikir gibi) irca eden, eşyanın varlığı itibariyle de tek bir asıldan (prensip veya Tanrı) çıktığını ileri süren Birlik felsefesi. Meselâ Lenin'in materyalist monizmi, varlıkları maddeye, Hegel'in idealist monizmi her şeyi fikir'e (düşünceye), Spinoza'nın panteist monizmi de her şeyi tabiatla karışmış olan Tanrı'ya irca ederler. Bu mes­lek, düalizm ve pluralizmin zıddıdır.
Alman filozofu Wollf, âlemi cevher itibariyle tek bir unsura irca eden ontolojik doktrinlere, bu unsur ne olursa olsun, bu ismi veriyor. Eğer bu unsur madde olursa (Haeckel'de, Lenin ve benzerlerinde olduğu gibi) «Materyalist monizm», ruh, fikir gibi şeyler olursa «idealist monizm» adını veriyor.
Alman kimyageri Ostvvald da âlemdeki, madde, cazibe, ısı, elektrik, düşünce gibi bütün hadiseleri enerji adındaki tek bir realiteye irca etmekle o da monist olmaktadır.
Mantık ve Metafizik itibariyle; âlemi sadece mutlak fikir ile izah eden ve bütün zıtların (Tez- Antitez) birleşimini sentez'de toplayan Hegel ile yine âlemi Ben (Moi)le izaha çalışan Fichte'nin sistemi de monisttirler.
Materyalist monist Haeckel'in «Kâinatın Muammaları» adlı eseri, özet olarak A. H. Taner tarafından çevrilerek 1936'da liselere yardımcı ders kitabı olarak devlet kitapları arasında neşredilmiştir. Ayrıca Haeckel'in «Monizm» adlı eserini, B. Tevfik «Vahdet-i Mevcud» adıyla tercüme etmiş ve eski harflerle neşretmiştir.
Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.