Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SPİRİTİZM NE DEMEK? (SPİRİTİSME)

Ölülerin ruhlarının, maddî fakat gayet ince bir cismi muhafaza ederek bakî bir hayat sürdüklerini, maddî şahsiyete sahip olduklarını, bunların alelade gözlerle görülemiyeceğini, ancak yaşayan kimselerle bazı hallerde ve bilhassa (Medyum)lar vasıtasiyle münasebette bulunabileceklerini kabul eden meslek.
Ruh çağırma geçen asrın sonlarında gelişmeye başlamış, memleketimizde de rağbet görmüştür. İsmail Fennî merhum 1928'de çıkardığı «Maddiyûn Mezhebinin İzmihlâli» adlı kitabında maddeden mücerred bir ruhun varlığını isbat için ruh çağırma seanslarından, tanınmış ilim adamlarının eserlerine dayanarak, 75 sayfa gibi uzun bir bölüm içinde bah­seder. Daha sonra Bedri Ruhselman'ın «Metapisişik» çalışmalarıyla gelişmiş, 1959'da Recep Doksat'ın «Parapsikoloji ve paranormal fenomenlerin şuur anlayışı bakımından önemi» adlı doktora tezi ile bu mesele akademik çapta ele alınmış oldu.
Ruh çağırma seansında gelen varlığın ruh değil, yine manevî bir varlık olan cin olduğuna dair de bazı makale ve kitaplar neşredilmiştir.
Spiritizm, Spiritualizmden; a - Sadece ölülerin ruhlarıyla ilgilenmekle, b - İnancını akıl yürütmeye değil, tecrübeye dayandırmakla, c - Ruhu maddî bir kalıbın muhtevası olarak kabul etmekle,, ayrılır.
Aslında metapsişik anlayıştan da ayrılır.
Kaynak: Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.