Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

TRANSFORMİZM NE DEMEK? (TRANSFORMİSME -İSTİHÂLECİLİK) :

Transformizm, hayvan ve bitki nevilerinin, zaman içinde, değiştiklerini, istihale (Bir halden başka hale geçmekjye tabi olduklarını ve intibak sayesinde yeni nevileri meydana getirdiklerini, halen mevcud bütün nevilerin hiıssolunmayacak şekilde daimî olarak intikal ettiklerini, bütün bunların bir kaç ibtidaî tipten ayrılarak çoğaldığını ileri süren biyolojik bir doktrindir.
İstihâlecilik, Hegel'in mutlak idealizmine karşı tabiatçılığın bir darbesi olarak vasıflandırılmıştır. Bu cereyan doğrudan doğruya ilmin mahsulü olup, Lamarck ve Darvvin'in canlı varlıklara ait araştırmaları ile gelişmiş, nevilerin sabitliği fikri gerileyince hakim bir cereyan olmuştur. Önceleri bu istihale fikri yalnız canlılar âlemine hasredilmişken, bir adım ileride Spencer'in tekâmülcülüğü ortaya çıkmıştır. Ona göre, sadece canlılar değil, maddeden itibaren her şey değişiyor. Yalnız şekil değiştirmiyor, esaslı bir bün­ye değişmesine, evrime (evolution) uğruyor. Bu tekâmül mekaniktir. Her şey basitten mürekkebe, kompleks ve tecanüssüz olana doğru gidiyor; organları ve fonksiyonları bakımından farklılaşıyor. Bu fikirle tekâmülcülük, istihaleciliğin, varlıkların bünyelerine ait derin değişmeleri açıklayan umumileşmiş bir şeklidir. Fakat biyolojik nazariye olmaktan öteye bir dünya görüşü olmuştur.
Tekâmül fikrinden vazgeçilemezse de, ilmin sabit ve güvenilir verilerini aşan açıklamalarla tamamen farazî bir zemin üzerinde yürümek bütün tekâmülü böyle mekanik bir tarzda açıklamak ne derece doğru olur?
Maddeci biyolojist F. le Dantec, Lamarck prensibinin; Darvvin prensibinin hususî bir şekli olduğunu söylemekle ve bunu isbat etmekle, bu iki mektep arasındaki husumeti kaldırarak, biribirine yaklaştırmıştır.
Mevcud transformist anlayışa göre, uzviyetler veraset ve muhite intibakın tesiri altındadır. Bu anlayış, nevilerin (türlerin) yaratılmış olduğunu kabul etmez, hayatın diğer bir hayattan meydana geldiğine, bugünkü varlıkların eski jeolojik devirlerde yaşayan çeşitli varlıklardan istihale yoluyla geldiğini iddia eder.
Kaynak: Süleyman Hayri BOLAY, Felsefi Doktrinler Sözlüğü, Ötüken yayınları, İstanbul, 1979

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.