Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BAŞARIYI SEÇMEK

Okuduğum kitaplarda özelikle şuna çok dikkat ederim: Kitap teorisyen tarafından mı yoksa pratisyen tarafından mı yazılmış. Pratisyenlerin kitapları hayatın içinden yaşanmış örneklerle doludur ve bunlardan bir ya da birkaçı sizin hayatınıza benzer yönler taşır. Teorisyenlerin eserlerinde ise, profesyonel düzeyde örnekler yer alır.
Bu bağlamda Rick Pitino tam anlamıyla bir pratisyen. O bir basketbol antrenörü. 'Başarılı Olmak Bir Tercihtir' adlı çalışması, Beyaz Yayınları arasında yayınlandı. Pitino'nun kitabı bir örnekler manzumesi. Kendisinin uzun yıllar basketbol antrenörlüğü yaptıktan sonra, iş dünyasında başarı ve motivasyon seminerleri verdiğini yine kitabın
dan öğreniyoruz. Elimizdeki çalışması, başarıyı tercih edenlere, '10 adım' olarak adlandırdığı bir çıkış yolu, bir merdiven ya da bir halat niteliğinde.
Hayatta herkes başarılı olmak ister. Ancak başarı, herkes için değişik anlamlar taşır: "Bazıları için bu, paradır. Bazıları için, güçtür. Diğerleri içinse, emsallerinin saygısını kazanmak veya kendini tatmin etmektir. Birçok kimse için bu, yaşamlarında insanlarla daha iyi ilişki kurma arzusudur."
İnsanın yaradılışından gelen bazı hasletleri vardır. İnsanoğlu ne yaparsa yapsın bunları inkar edemez; sadece işlemez hale getirip, dumura uğratabilir. Pitino kitabında, bu hasletleri harekete geçirmeyi tavsiye ediyor. Azim, sebat, kararlılık, esneklik, iyimserlik bunlardan bazıları.
Azim, Pitino'nun 8. adımı. Seçtiği bölüm başlığı hoşuma gitti: 'Şiddetle Azmedin'. Azimli insanı şöyle tanımlıyor Pitino: "Azimli insan önce çıtayı ulaşılamayacak görünen bir yüksekliğe kaldırır ve sonra o yükseklik için gerekli yöntemleri geliştirir. Azimli insan bilinçli bir biçimde zor hedefler seçer, çünkü küçük hedeflerin boş ve tatmin edicilikten uzak olduğunu bilir. Azimli insan, vazgeçmenin onu yalnızca başlangıçnoktasına geri götüreceğini bilir." Bilgece Yaşamak; Tuncer Elmacıoğlu, Beyaz Yayınları, Istanbul, 1999.
KAYNAK: KİŞİSEL GELİŞİM EL KİTABI, NEJAT SEZİK, HAYAT YAYINLARI: 120 BAŞARI DİZİSİ: 29, @ 2001, HAYAT YAYINCILIK İLETİŞİM EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİC. LTD. ŞTİ. DÖRDÜNCÜ BASKI : İSTANBUL, ARALIK 2003

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.