Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BEYNİMİZ

Bilim adamları, insan beyninin milyarlarca sinir hücresinden (nörondan) oluştuğunu, insan beyninin kapasitesinin sonsuz olduğunu hatta sonsuz güç merkezine bağlı olduğunu ifade etmektedirler. İnsan beyninde her bilgi kümesi ile ilişkili güç ve kayıt merkezleri vardır.
Bu merkezler arasındaki işbirliği sayısının fazla olması insanın üretken bir zekaya sahip olmasını sağlar. Üretken zeka, beynin kapasitesinin kullanılabilen bölümünün büyüklüğünün ifadesidir. Beyin hücrelerinin DNA'sı diğer hücrelerden farklı olarak, sürekli ruhuna yüklenmiş olan bilgilerin tanınmasını sağlar. İnsan her yeni bilgi öğrendiğinde, ruhunda Cenab-ı Hakk tarafından yüklenmiş fakat nefis, şeytan ve diğer engeller tarafından perdelenmiş bilgiler ortaya çıkar. Bu nedenle biz sürekli, ezelden (ruhlar aleminde) depolanan bilgilerimizi, bir madenden kazarak cevher çıkarır gibi gün yüzüne çıkarırız. Bu nedenle bedenimiz hep aynı kaldığı halde bilgilerimizde değişim olur. Bu değişim de maddi ve manevi varlıklarımızın (duygu ve düşüncelerimizin) değişmesine, gelişmesine neden olur. Halbuki diğer hücrelerde pek değişme olmaz. Örneğin göz hücrelerinin DNA'sı her zaman öncekinin bir kopyasıdır ve yaşadığı sürece başkalaşmaz.
Bizler çocukluğumuzdan kalma bir çok bilgiyi hatırlayabiliriz. Bu durum beyin hücrelerimizin çocukluğumuzdan beri hayatlarını sürdürmelerinin bir sonucudur. Vücut hücrelerimizin önemli bir bölümü belli bir süre yaşamakta; sonra ölmekte ve yerlerine yenileri yaratılmaktadır. Ama bu arada beyin hücreleri yaşamlarını düzenli olarak sürdürmektedir. Bir beyin hücresinin ölmesi demek onun taşıdığı bilginin ömür boyu kaybedilmesi demektir.
Beynimizde neler olup bittiği hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bir cep telefonu, bir araba aldığımızda kullanım kılavuzunu okuduğumuz halde, beynimizin el kitabını okumayı düşünmeyiz.
Günümüzde beynimizi daha verimli kullanmak için bir çok kitap yazılmıştır. Beynimizin verimli çalışmadığı anlarda bir çok problemle karşılaşır ve hatalar yaparız. Bütün bunlar beynimizin el kitabına uygun olarak kullanılmamasındandır. Beynimizi el kitabına uygun olarak kullanırsak; daha iyi iletişim kurar, yeni keşifler yapabilir, sayısız sorundan uzak kalabilir ve başarıdan başarıya koşabiliriz.
Beynimize bilgi duygu ile birlikte kaydedilmektedir. Bir melodiyi dinlediğimizde, bir çok olayı hatırlamaya başlarız. Sanki beynimizde yıllar önce kaydedilmiş bir kasetimizin çalıştığını hissederiz. Bu açıdan bakıldığında beynimizi bir kaydeden ve kaydettiklerini dinlememize izin veren bir kaset çalara benzetebiliriz.
Bilim adamları beyin üzerinde belli noktalara yaptıkları uyarmalar sonucunda bir çok bilgiyi insanın anımsadığını göstermişlerdir.

Sol Lop ve Sağ Lop.
Beynimiz sağ ve sollop olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sağ lop yaratıcılık ve sollop ise zeka ile ilgilidir. Mantık, değerlendirme, eleştirme, analiz etme, ayrıntılı düşünme sollobun sezgi, yaratma, üç boyutlu görüntü ve kavramlar sağ lobun görevlerindendir.
Beyindeki 2 lobun bazı özellikleri şöyledir:

Sol lob
- Vücudun sağtarafına kontrol ve kumanda eder.
- Bilgileri tek tek işler.
- Mantıksal çalışır.
- Konuşma hızını, grameri, kelime dizimini belirler. - Matematiksel bilgileri işler.
- Analiz eder, değerlendirir, eleştirir.
- Kelime ve rakamların hafıza merkezidir.
- Sağduyudur. Dil bilimciler, analitikçiler ve matematikçiler için beynin en önemli kısmıdır.

Sağ lop
- Vücudun sol tarafına kontrol ve kumanda eder.
- Resimlerle düşünür, göz önünde canlandırır.
- Ayrıntılarla değil, bütünle ilgilenir.
- Beden dilini, hareketleri bedensel faaliyetleri idare eder (spor,dans vs.).
- Çizim ve resim yapma yeteneğini kontrol eder.
- Önsezi, yaratıcılık ve duyguların merkezidir.
- Daha önce tanıdığımız insanları ve başımızdan geçen olayları hatırlamamızı sağlayan bir bölümdür.
Ressamlar, modacılar, artistler, satış memurları V.s. için beynin önemli kısmıdır.
Mümkün olduğu kadar çok sayıdaki fikri bir araya toplamada önce sağ beyin kullanılır, daha sonra bu fikirleri değerlendirmek için sol devreye girer. Bir sonuç ortaya çıkarmak için iki lobun beraber çalıştığı zamanlar, beyin tam kapasitede çalışıyor demektir. Genellikle insanlarda loplardan biri daha baskındır. İdeal olan, ikisi arasındaki dengeyi sağlamaktır. Ünlü dahilerde bu denge sağlanmıştır.
Beynin iki yanını birden geliştirmek mümkündür. çoğumuz beynin gelişimi üzerinde durmayız. Okul sıralarında sanat ve müzik derslerini vakit kaybı olarak görürüz. Ne yazık ki, hayatımız boyunca sağ beyni kullanmanın önemini pek fark etmeyiz. Bugün bile okullarda, hala okuma, yazma, matematik, mantıksal uygulama gibi alanlarda ilgi gösteren öğrencileri ödüllendirme ve destekleme eğilimi vardır.  beynin iki yarısını da kullanmadıkça potansiyelimizi boşa harcıyoruz demektir. Bu durumda, iletişimi geliştirmenin en iyi yolu, öğrenci beyinlerinin her iki yarısını da kullanmaları için desteklemektir. Sağ sol                beyni bir arada kullanmak bize şu alanlarda yardımcı olacaktır:
- Daha üretken olmak.
- Problemleri daha hızlı çözmek. - Daha hızlı öğrenmek.
- Hafızayı geliştirmek.
- Beden dilini daha iyi anlamak. - iletişim yeteneğimizi artırmak.
Araştırmacılar, bilinçaltımızın kölesi olmak yerine onun efendisi olabilmemiz için beyindeki bu işlemleri daha fazla kontrol etmemize yardım etmeye çalışmaktadır.
Daha sağlıklı, mutlu ve başarılı olabilirsiniz. Tüm sınavlarda başarılı olabilir, sigarayı bırakabilir, kilo verebilir, baş ağrılarından kurtulabilir, ruhsal ve bedensel performansınızı geliştirebilirsiniz. Bunların hepsi gerçekleştirilebilir, alışkanlıklar değiştirilebilir.
KAYNAK: KALP GÜCÜ HAFIZA TEKNİKLERİ, YR. DOÇ. OSMAN COŞKUN

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.