Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BÖCEKBAŞI NE DEMEKTİR?

Osmanlı Devleti'nde özellikle son asırlarda asayişi sağlamakla yükümlü gizli zâbıta görevlilerden biri.
Böcekbaşı tabiri İstanbul ağzına ve özellikle yeniçeri argosuna ait bir kelimedir. Böcekbaşı daha ziyade hırsızlık­ları önlemek ve hırsızları yakalamakla görevliydi. Emri altında çalışanlar ara­sında erkek ve kadın memurlar bulu­nurdu. Ayrıca suçluları yakalamada muhbir olarak kullanılan tövbekâr hırsız ve yankesici gibi sabıkalılara da böcek de­nilirdi. Fakat asıl gizli istihbarat işleriyle salma çuhadar denilen memurlar meş­gul olurdu (bk. ZAPTİYE). Böcekbaşı yakaladığı sanıkları suçunun türüne göre Ağakapısı'na, ihtisab nâzırlığına veya Ba­ba Câfer Zindam'na gönderir, suçu sa­bit olanları çeşitli şekillerde cezalandı­rırdı. Bu cezalar dayak, hapis veya ku­lak kesme şeklinde olabildiği gibi suçun tekrarlanması halinde idama kadar va­rabilirdi. Halk arasında kullanılan "eski kulağı kesiklerden" tabirinin kaynağı bu kulak kesme cezası olmalıdır.
Böcekbaşı kıyafet olarak başına siyah kuzu derisinden üzeri yeşil kalpak, sır­tına dar yenli uzun cepken, mavi şalvar ve kırmızı çizme giyerdi.
BİBLİYOGRAFYA:
Mecelle-i Clmür-ı Belediyye, I, 901; Halim Alyot. Türkiye'de Zabıta, Ankara 1947, s. 64- 65; H. Gibb - H. Bowen, Islamic Society and the West, Londra 1950, 1/1, s. 326; Ergun Hiç- yılmaz. Belgelerle Teşkilât ı Mahsusa ue Casus­luk Örgütleri, İstanbul 1979, s. 18; R. Mantran, XV//. Yüzyılın İkinci Yarısında İstanbul (trc. Mehmed Ali Kılıçbay - Enver Ozcan), Anka­ra 1986, I, 127, 155; Pakalın, I, 241-242; TA, VIII, 21; R. Ekrem Koçu. "Böcekbaşı", İst.A., VI, 3078.              r~i
ABDÜLKADİR ÖZCAN
KAYNAK: İSLAM ANSİKLOPEDİSİ, TÜRKİYE DİYANET VAKFI YAYINLARI, 6. CİLT, İSTANBUL

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.