Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FUKUYAMA'DAN GÜVEN ANALİZLERİ

Doruk Performans, Başarının Zihinsel Dinamikleri (Yaşamda ve Sporda); Turgay Biçer, Beyaz Yayınları, Istanbul, 1998.
. Dost Kazanma ve Insanları Etkileme Sanatı; Dale Carnegie, Epsilon Yayınları, istanbul, 1997.
. Dünyanın En Büyük Mucizesi; Og Mandino, Epsilon Yayınları, Istanbul, 1999.
. Dünyanın En Büyük Sırrı; Og Mandino, Epsilon Yayınları, Istanbul, 1998.
. Erdem ve Mutluluk; Erich Fromm, T. iş Bankası Kültür Yayınları, Istanbul, 1993. .
. Etkili Insan Olmak; John C. Maxwell - Jim Dornan, Sistem Yayıncılık, istanbul, 1998.
. Etkili Insanların 7 Alışkanlığı; Stephen R. Covey, Varlık Yayınları, istanbul, 1996. .
. Güçlü Kişilikler; Tim Kimmel, Beyaz Yayınları, istanbul, 1998.
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul'da yapılan Finans Fuarı'nın konuklarından biri de Francis Fukuyama idi. Kendisiyle röportaj yapan gazetecinin "Güven açısından Türkiye nasıl?" sorusunu şöyle cevaplandırdı: "Ciddi bir sorun. İnsanların hükümete, siyasi partilere, yarına güvendiğini zannetmiyorum. "
Ancak iş rakamlara döküldüğünde durum daha da korkunç. 1990'da yapılan Dünya Değerler Araştırması sonuçlarına göre, Türkiye'de 'çoğu insana güvenirim' diyenler yüzde 10 oranında. 1997'de tekrarlanan aynı araştırmada, güven düzeyi bu sefer yüzde 6.5'e düşmüş. Bu rakamı başka biçimde okursak, aradan geçen yedi yıl süresince insanımız güven duygusunu yüzde 35 oranında kaybetmiş. Daha da acısı, 40 ülke arasında yapılan araştırmada, Brezilya'dan sonra insanların birbirine en az güvendiği ülke Türkiye.
Fukuyama, İş Bankası Yayınları arasında çıkan 'Güven, Sosyal Erdemler ve Refahın Yaratılması' adlı çalışmasında, toplumlar düzeyinde güven duygusunu irdeliyor. Hangi toplumda olursa olsun (kitapta Çin'in yanısıra Japon, İtalyan, Kore ve Amerikan toplumları işleniyor) insanların birbirine duydukları güven düzeyi, toplumun ekonomik yapısına doğrudan yansıyor.

Öncelikle Fukuyama toplumları yüksek güvenli ve düşük güvenli olarak ikiye ayırıyor. Japonya, Almanya ve Amerika yüksek güvenli grupta yer alırken, Kore, Çin ve İtalya düşük güvenli toplumlar sınıflamasına dahil ediliyor. Bilgi toplumuna doğru gidilirken hiyerarşi ve otoritenin çöküşünü kutlayanlara, güven kelimesinin anlamıriı ve bunun altında yatan ahlaki normları hatırlatıyor: "Topluluklar karşılıklı güvene daya
nır ve bu duygu olmadan kendiliğinden ortaya çıkmazlar. Hiyerarşiler, bir topluluktaki insanların hepsinin, yalnızca dile getirilmeyen ahlaki kurallara bağlı olarak yaşaması beklenemeyeceği için gereklidir."
Kitapta ileri sürdüğü gibi, düşük güven düzeyin
de olan ülkelerde aile bağları daha yüksek oluyor. Buna bağlıolarak devletten destek isteği beraberinde geliyor: "Çin veya İtalya gibi ailesel toplumlarda, devlet müdahalesi büyük çaplı endüstrilerin kurulabilmesinde çoğu kez tek yoldur."
"Eğer bir işletmede birlikte çalışmak zorunda olan insanlar, ortak ahlaki kurala uygun hareket ettiklerinden dolayı birbirlerine güveniyorlarsa, o işi yürütmenin maliyeti daha az olt,tr." tezi, kitabın temelini oluşturuyor. Çünkü birbirlerine güvenmeyen insanlardan meydana gelen işletme ya da toplumlarda, onların bir arada bulunmasını sağlayacak bir tutkala ihtiyaç vardır. Bu tutkalın güven olmadığı yerlerde, insaıılar kendilerini kurallar ve düzenlemeler sistemi içinde bulacaklar ve bu da bir maliyet getirecektir.
Fukuyama toplumları yüksek güvenli ve düşük güvenli olarak ikiye ayırıyor. Japonya, Almanya ve Amerika yüksek güvenli grupta yer alırken, Kore, Çin ve ıtalya düşük güvenli toplumlar sınıflamasına dahil ediliyor.
Derinlemesine bilgilerin verildiği bölümler zannediyorum ilgilisinin dikkatini çekecektir. Ancak kitapta kullanılan harflerin çok küçük punto ile verilmiş olması bir dezavantaj. Okuyacaklara Allah kolaylık versin!
Başarı Için Kendi Önünüzden Çekilin; Mark Goulston, Kuraldışı Yayıncılık, Istanbul, 1999.
KAYNAK: KİŞİSEL GELİŞİM EL KİTABI, NEJAT SEZİK, HAYAT YAYINLARI: 120 BAŞARI DİZİSİ: 29, @ 2001, HAYAT YAYINCILIK İLETİŞİM EĞİTİM HİZMETLERİ VE TİC. LTD. ŞTİ. DÖRDÜNCÜ BASKI : İSTANBUL, ARALIK 2003

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.