Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KALBİN TASARRUFU 

İnsanların, ruh denilen cevherinin marifet yolundaki üstünlüğünü öğrendin. Kudret cihetinden de onun üstünlüğünün geniş izahı vardır. Bu yöndeki üstünlüğü de meleklerin husûsiyetlerindendir. Diğer hayvanlara nasib olmamıştır. Onun izahı da şöyledir: Madde âlemi, meleklerin emrine verilmiştir. Yaratıkların ihtiyacı için gerektiği cihette, Allahü Teâlâ'nın izni ile bahar mevsiminde yağmur yağdırırlar, canlıları ana rahmine, bitkileri toprağa sevkederler. Her biri yerinde şekil bağlayıp kemal-i ziynetle zuhur eder. Bu kabil işlerin her bir çeşidi için bir kısım melekler görevlendirilir.
İnsan kalbi de meleklerin cevherinin cinsindendir. Onun da kendisine verilmiş bir nevi kudret vardır. Madde âleminden bazı şeyler, onun emrindedir. Herkesin özel âlemi, kendi bedenîdir. Beden ise, kalbin (ruhun) emrindedir. Kalbin (ruhun) parmaklarda olmadığı bilinen, bir husustur. Bilgi ve istek de onlarda değildir. Fakat kalb emredince,
parmak harekete geçer. Kalbte kızgınlık* hali belirince, bedende de terleme olur.
Bu da meleklerin tasarrufu ile yağmurun yağmasına benzer. Kalbte şehvet belirince, bir yel hasıl olup şehvet aletine yönelir ve ona kuvvet verir. Yemek yeme düşüncesi meydana gelince, dilin altındaki, kuvvet hizmet için ayağa kalkar ve tükrük çıkarmaya başlar, yemeğin boğazdan kolay geçmesi için ıslatır. Çünkü kuru yemeğin boğazdan geçmesi zor olur.
Kalbin tasarrufunun bedende câri olduğu ve bedenin, kalbin emrinde olduğu gizli değildir. Ancak bazı insanların kalbinin çok üstün, kuvvetli ve meleklerin cevherine daha yakın olması sebebi ile, bedenin dışındaki bazı maddeleri, te'sir ve tasarrufu altına alıp onları kendine itaatli yapması da caizdir. Şöyleki: Heybetli bir arslan üzerine düşerse, arslan ona itaat eder; boynu eğri bir hastaya himmet ederse, bir anda şifa bulur; bir sağlam kimseye kızarsa, o hasta olur; bir kimsenin ona yakın olmasını dilerse, onun kalbinde bir hareket meydana gelir ve onun tarafına yönelir; yağmur yağdırmayı dilerse, hemen yağmağa başlar. Bütün bu anlatılanların mümkün olduğu, aklî deliller ile bilinmektedir ve tecrübe ile sabittir.
Nazar (göz değmesi) ve büyü dedikleri şeyler de bu kısımdandır. Bu da insan nefsinin diğer cisimlere tesir etmesinden meydana gelir. Meselâ: Habis bir nefis, güzel bir hayvana haset nazarı ile bakar da onun helak olmasını düşünürse, aynı anda o hayvan helak olur. Nitekim hadîs-i şerifte: «Yavuz nazar, insanı mezara, deveyi tencereye koyar.' buyurulmaktadır.
. Bu haller, kalbin şaşılacak kudretlerindendir. Bu hususiyet, kendisinde bulunan kimse, eğer insanları hakka davet ederse, hallerine mucize denir. Davet etmez ise, keramet denir. Elinden bu harika işler gelen kimse, hayırlı ve doğru yol üzere ise, ona veli yahut peygamber denir. Kötülük ve fesat (bozgunculuk) üzere ise, ona büyücü denir. Büyü, keramet ve mucize insan kalbinin kudretine aid özelliklerdir. Bunlar arasında büyük farklar vardır. Ancak bu kitap izahını kaldırmaz.
KAYNAK: KİMYA-YI SAADET, İMAM GAZALİ, MERVE BASIM, YAYIN DAĞITIM, İSTANBUL

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.