Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BEBEKLERDE KATI (MAMA) YİYECEĞE NE ZAMAN BAŞLAMALI

Bebeğinize katı yiyecekler vermekte acele etmeyin. Anne sütü veya hazır mamalar ilk 6 ayda bebeğinize katı yiyeceklerden daha gerekli ve uygundur. Beslenme ve diyet uzmanları anne sütünün en gerekli besin olduğunu kabul etmekle beraber on iki aylık olana kadar bebeklere demirle kuvvetlendirilmiş hazır süt de önermektedirler. Bir yaşından ufak bebekler gereksinmeleri olan vitamin ve mineralleri çoğunlukla anne sütünden veya hazır sütlerden alırlar. Katı yiyecekler de ilk verildiğinde faydalı olmakla beraber hiçbir zaman anne sütünün veya hazır sütün yerini tutamazlar.
Yeni doğan bir bebeğe verilen anne sütü veya hazır süt onun gereksinimi olan bütün faydalı şeyleri içerir. Bebek 4-6 aylık olana kadar süt, hayatındaki en önemli şeydir. Katı yiyecekler genellikle beş, altı aydan sonra önerilir. Bazı anne ve babalar, bir arkadaşlarının, akrabalarının veya bir bebek uzmanın önerisi ile bebeğe bütün gece uyuması için mama verirler. Akademik araştırmalarda, mamanın bebeği sabaha kadar ne uyuttuğu ne de uyutmadığı tesbit edilmiştir. Bildiğimiz tek şey bebeğin hazım organlarının altı, yedi aya kadar hububatlardan yapılmış mamalara hazır olmadığıdır. Bir beslenme uzmanına göre bir bebek 150 gram süt içip hâlâ aç kalıyorsa ona mama verilmelidir.
Bebeğinizin mama ile tanışması, onun hayatında yeni
bir dönemdir. Ondan ilk mama verdiğiniz zaman size uymasını ve teşekkür etmesini beklemeyin. Telaşlanmayın. Besinler kişilik geliştiricidir. Bebeğiniz kaşıkla verdiğiniz mamayı geriye püskürtüyorsa, bu onun hâlâ meme emme alışkanlığını sürdürmesidir. Bunu onun vücudunun size verdiği bir işaret olarak alın, size karşı bir tepki değil. Acele etmeyin. (Zaman ve paradan yapacağınız birikimi düşünün).
Bu arada bebeğiniz sizin tabağınızdan birşeyler kapmaya çalışıyorsa ona yeni yiyecekler yapma zamanıdır. (Hatta biraz geç bile kalmış sayılırsınız.)
Mikrodalga Fırında Anne sütü, Toz Süt, Hazır Mama Isıtmak için güvenlik örgütleri; Şişe içinde dondurulmuş anne sütünü mikrodalga fırına koymayın. Sütü şişenin üzerine ılık su dökerek veya şişeyi ılık su ile dolu kabın içinde ılıtın. Mikrodalga'da ısıtılan anne sütü bakteriyel özelliğini kaybedecektir. Süt tozundan hazırladığınız sütü cam şişede (kırılabilir) veya renkli plastik şişelerde (mikrodalga fırın için hazırlananlar hariç) mikrodalga fırına koymayın.
Sütü ve hazır mamaları mikrodalga fırınlar için uygun olan kablarda ısıtmalısınız. 240 gram kadar soğuk sütü 45 saniye fırında tutun. Şişenin kapağı ısının şişeden çıkması için açık olsun. UNUTMAYIN: Mikrodalga'da ısıttığınız sıvıyı, şişenin kapağını kapattıktan sonra on defa başaşağı çevirip düzeltin. Çalkalamayın. İstenilen ısıda olup olmadığını anlamak için, birkaç damla elinizin üzerine damlatın.
NASIL BAŞLAMALI
Bebeğinize yeni besinler vermeğe başlamadan önce doktorunuza danışın ve herhangi bir alerjik reaksiyona karşı tedbirli olmak için, yeni besinleri bebeğinize dört beş gün aralıklarla azar azar verin. Bebeğinizin yeni besinlere karşı tepkisini veya olası bir uykusuz geceyi önlemek için, yeni besinleri bebeğinize öğleden önce veya öğleyin verin. Başlangıçta birkaç kaşık yeterlidir. Bunun nedeni bebeğinizi yeni tadlarla tıka basa duyurmamaktadır. Kusma, gaz, ishal, göz yaşarması ve deride döküntü bebeğin vücudunun yeni besini kabul etmediğini gösterir. Unutmamamız gereken bir başka şey de üç öğün yemeğin bebekler için değil büyükler için geçerli olduğudur.
İki ufak öğüt:
Doktorunuzun tercihine göre hareket edin: Bebeklerin gelişmesi çocuk doktorlarının beslenme programlarına bağlıdır. Ancak, ne kadar çocuk doktoru varsa bir o kadar da beslenme programı vardır. Siz kendi doktorunuzla yaşayacaksınız. Bazı hususlarda kesin fikirleriniz varsa bir seçim yapmadan başka doktorlara danışın.
İçgüdülerinize uyun: Ne kadar çok anne baba varsa bebeğin gelişmesi için o kadar da çok program vardır. (Ancak bebeğiniz gelişmiyorsa üstteki paragrafı okuyun.)
Mamayı anne sütü veya hazır sütten önce veya sonra vermek bebeğinizin isteğine bağlıdır. Bazı bebekler açlıklarını biraz bastırmak için bir miktar süt içip sonra kaşıkla beslenmek ister. Bebeğinize sabah ve akşam olmak üzere gün-"de iki defa mama vermekle başlayın. Bebeğinizin huzursuz olduğu zamanı seçmeyin.
PRATİK ÇOCUK YEMEKLERİ, PAPİRÜS YAYINLARI, VİCKİ LANSKY, KASIM 1995, ANKARA

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.