Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KOÇKİRİ AYAKLANMASI

(6 Mart-17 Haziran 1921) Karadeniz bölgesinde Pontus-Rum çeteleriyle uğraşıldığı bir dönemde Koçkiri aşireti ayaklandı. Bu aşiret Alevi olup Hafik, Zara, İmranlı, Suşehri, Refahiye, Kemah, Divriği, Kangal, Ovacık ve Kuruçay çevresinde 135 köye dağılmış durumdaydı. Ayrıca, Koçkiri aşireti, 40 bin nüfusu ile Kürtçe konuşan ve aynı zamanda Türkçeyi de bilen bir aşiretti.
Mondros Mütarekesinden sonra Kürtçülük düşüncesine kapılan bazı Kürt beylerinden biri olan Koçkiri aşiretine mensup İmranlı bucağı müdürü Haydar Bey, Kürt Teali Cemiyeti'ne üye olmuş ve İmranlı'da bu cemiyetin bir şubesini açmış bulunmaktaydı. Özellikle bu cemiyetin sekreteri Alişir Bey, daha Ekim 1920'de etrafına topladığı 150 kişilik bir çete ile Kemah çevresinde soygunlara girişmekten geri durmadı. Divriği kaymakamı olarak atanmasına rağmen oraya gitmeyen Haydar Bey, Alişir Bey i yakalamak istediyse de olayı anlaşma ile çözmeyi başardı. Bu arada, 15. Kolordu'dan kaçmış bir subay ile Yozgat ve Yıldızeli ayaklanmasında adı duyulan Zalim Çavuş, çevresindeki köyleri basarak soygunculuğa başlamıştı. Bu amaçla, hükümet, hem haydutları etkisiz kılmak ve hem de asker kaçaklarını önlemek için 6. Süvari Alayı'nı İmranlı'ya gönderdi. Ne var ki, bu hareketi kendilerine yapılmış sayan Kürtler, 4 Mart 192l'de İmranlı'nın batısındaki Yazı köyüne saldırdılar. Buradaki süvari birliği, ağırlıklarını bırakarak Zara'ya sığınmak zorunda kaldı. Diğer yandan, Koçkiri aşiretine mensup 1500 kişilik bir kuvvet de imranlı'ya karşı harekete geçmişti.
Sonunda, Koçkiri aşiretine bağlı Kürt grupları 6 Mart 1921'de 6. Süvari Alayı'na saldırdılar. 12 saat süren bir çarpışma sonucunda askerin cephanesinin tükenmesi ve alay komutanının ölümü üzerine Süvari Alayı yenilgiye uğradı ve Kürt grupları İmranlı'ya girdiler. Daha sonra durumun ciddiliğini anlayan Ankara hükümeti. 10 Mart 1921'de Elazığ vilâyeti, Erzincan sancağı ve Sivas vilâyetinin Divriği ve Zara ilçelerinde sıkıyönetim ilân edilmesine karar verdi. 13 Mart 1921'de de Merkez Ordusu Komutanı Nureddin Paşa ayaklanmayı bastırmakla görevlendirildi.
Bu arada, Kürtler, Refahiye, Suşehri, Zara ve Kemah'a saldırdılar. Sözkonusu saldırı üzerine 6 Nisan, 1921'de Merkez Ordusu "tenkil" (bastırma) harekâtına başladı. 16 Nisan'da, yukarıda sözü edilen Haydar Bey'in köyleri işgal olundu ve ailesi esir edildi. 19 Nisan'da ise İmranlı ele geçirildi. Fakat, asiler, 30 Mayıs 1921'de Dersim'den 500 kişilik destek kuvveti aldılarsa da pek bir işe yaramadı ve bu kuvvet 2 Ha-ziran'da Merkez Ordusu tarafından mağlup edildi. Daha sonra, Koçkiri aşiretinin en güçlü kabilesi olan İbo'ların reisi olan Alişan Bey ve arkadaşları 17 Haziran 1921'de teslim oldular. Bu suretle, Koçkiri Aşireti ayaklanması sona erdi.
KAYNAK: MİLLÎ MÜCADELEDE İÇ AYAKLANMALAR, Mustafa Budak, Yeni Şafak Kitaplığı: 14 Yakın Tarih Dizisi: 4 İstanbul 1995

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.