Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

MİLLİ AŞİRETİ AYAKLANMASI
(1 Haziran-8 Eylül 1920)
Mondros Mütarekesinden sonra İtilaf devletlerince Anadolu'nun yer yer işgal edildiği ve buna karşılık aynı coğrafyada "Millî Mücadele Hareketi"nin başlatıldığı bir dönemde bazı Kürt grupları, Fransız ve İngilizlerin olumsuz propaganda, para yardımı ve birtakım vaadleri sebebiyle bağımsız bir Kürdistan fikrini benimsemişlerdi. Fakat bu düşünce yeni değildi ve II. Meşrutiyetin hürriyet ortamında gelişerek o günlere gelmiş bir siyasî hareket niteliğindeydi.
İşte bağımsız Kürdistan fikrini gerçekleştirmek isteyen grupların başında Millî aşireti gelmekteydi. Bu aşiretin reisleri olan Mahmud, İsmail, Halil, Ba-hur ve Abdurrahman Beyler, güneydeki düşmanlarla gizli temas ve bağlantı kurmuşlardı. Daha sonra ise Siirt'ten Tunceli'ye kadar olan bölgede hâkimiyet kurmaya çalıştılar. Tabiatıyla, Millî aşiretinin bu tarz eylemlere kalkışmasında Haziran 1920 başlarında Fransızların Urfa'yı ikinci kez ele geçirme girişimleri etkili olmuştu. Sonuçta Millî aşireti, Sive-rek'e doğru ilerlemeye başladılar. Böylece Millî aşireti, TBMM hükümeti için tehlikeli bir sorun haline geliyordu.
Bunun üzerine Genelkurmay başkanlığı, Millî aşiretinin düzen ve güvenliği bozucu hareketlerini önlemek ve onları yola getirmek için 13. Kolordu'nun 5. Tümeni'ni görevlendirdi. Bu tümen, bölgedeki millî kuvvetlerle de pekiştirildi. 18 Haziran 1920'de asilerle çatışmaya girildi ve asiler güç durumlarda bıra-kıldi. Bununla beraber bu bölgedeki kaynaşma sürüyordu. Diğer taraftan millî kuvvetlerin bastırma harekâtından Suriye'ye kaçmış olanlar, kendilerini toparladıktan sonra 24 Ağustos 1920'de 3000 atlı ve develi ile 1000 kadar piyadeden oluşan bir kuvvetle geri dönerek Viranşehir yakınlarına kadar ilerlediler. Fakat, aman dilemek için geldiklerini söyleyerek millî kuvvetleri aldatan isyancılar, bu kuvvetlerin dağınıklığından yararlanarak onları yendiler ve 26 Ağustos'da Viranşehir'i işgal ettiler. Bununla da yetinmediler; Karakeçili aşireti üyelerini astılar ve şehirdeki subayların eşyalarını yağmaladılar.
Ne var ki isyancıların bu bölgedeki üstünlükleri uzun sürmedi. Viranşehir'in asilerce işgalinden 15 gün sonra 13. Kolordu'ya bağlı 5. Tümen'in Siverek, Urfa, Resülayn ve Diyarbakır'da bulunan kuvvetleriyle, TBMM hükümetine sâdık aşiretlerin ortak hareketleri sonunda isyancılar yenildiler ve 7-8 Eylül 1920 gecesi Suriye taraflarına kaçtılar.
KAYNAK: MİLLÎ MÜCADELEDE İÇ AYAKLANMALAR, Mustafa Budak, Yeni Şafak Kitaplığı: 14 Yakın Tarih Dizisi: 4 İstanbul 1995

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.