Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

MOTİVASYON VE İÇ DİSİPLİNİNİZİ NASIL GELİŞTİREBİLİRSİNİZ?
Bir zamanlar bir psikoloji hocası, sonuçların insanlar için ne denli önemli olduğunu ispatlamak için bir deney yapmıştı. Bir oduncu tutarak, bir ağaç kütüğünün kenarına ağzı keskin olmayan bir balta ile vurmasını istedi. Adama, her zaman çalıştığı günlük saat kadar çalışacağı; ancak ücretinin iki misli olacağı söylendi. Tek yapması gereken, kütüğün yan kısmına baltayla vurmaktı. Oduncu yarım gün çalışıp, işi bıraktı. Bütün gününü bir kütüğe vurarak geçiremeyeceğini söyledi. "Yongaların uçuştuğunu görmeliyim." diyordu.
Bir aşçı, işi gereği yemek yapar. İşveren, aşçıya dolgun bir ücret verir; ancak yaptığı yemeği de her seferinde çöpe atmak istese herhalde aşçı çılgına döner ve iyi bir ücretten olma pahasına işini bırakır. Yaptığımız işler eğer belirgin bir amaca hizmet etmiyorsa, o işi yapmak için heyecanımızı hızla kaybederiz. Hedefimiz uzun vadeli çalışma gerektiriyorsa sonuca gidinceye kadar moralimizi düşürmemek, heyecanımızı yitirmemek için kendimizi motive edebilmeliyiz-, yani baltamız başta keskin olsa bile kullandıkça körelecektir. Onu bilemeliyiz.
Bundan önce bir GAZİ analizi yapalım. Bu; kendinizi izleme, değerlendirme ve yönlendirme için kişisel gelişim rehberinizi oluşturacaktır.
Güçlü yanlarınızı belirleyin.
Avantajlı yanlarınızı belirleyin.
Zayıf yanlarınızı belirleyin.
İvedi eylem planı geliştirin. 
Bunun için önce amaçlarınızı belirlemiş olmanız gerekmektedir. Bir amacınız yoksa, gelişiminizi ölçemezsiniz. Demek ki sürecin ortasında düzeltme yapamazsınız.
Şimdi sizin kişisel özelliklerinizi GAZİ analizine tabi tutalım. Bunu yaparken dürüst davranmanız gerektiğini hatırlatalım.
X Güçlü kişisel özelliklerim: Bir şeyi zihnime koyduğumda yaparım.
Q Avantajlarım: İyi bir dershaneye gidiyorum ve ailemden güçlü bir destek alıyorum, bana güveniyorlar.
Q Zayıf yanlarım: İstikrarsız ve "ayran gönüllü'yüm, zamanı kötü kullanıyorum.
X  ivedi eylem planım: OBP'nım düşük. Şu andaki çalışma performansımı bir hafta içinde iyileştirmezsem sonra toparlayamayabilirim.
Kendinizi motive etmede zorlanıyorsanız, kendinizi harekete geçirmenizde yardımcı olacak birkaç, tavsiye.
1. Başlamakla Kazanacaklarınızı ve Başlamayı İhmal Etmekle Ortaya Çıkaracak Kaybınızı Toplayın
Başlamanın olumlu ödülleriyle başlamamanın olumsuz bedellerini gözden geçirerek kendinizi işe başlatabilmeniz gerekir. Bugünün işlerini yarına bırakarak aslında kendinizi sıkıştırıyorsunuz. Sonra da sıkışan işleri düzene koymak için sinirlerinizi yıpratıyorsunuz. Değer mi?
2. Aciliyet Duygusunu Geliştirin
Günün yapılması gereken önceliklerini daha sonraki günlere erteleyip daha az önemlilerle meşgul olmak bir alışkanlık mı oldu?
Diyelim ki sıkışık bir otobüse binmek yerine sonradan gelecek otobüsü beklemeyi tercih ediyorsunuz. Gideceğiniz yere geç kalmıyorsanız mesele yok; ama kalıyorsanız otobüsün dolu oluşunu suçlamayın. Başlamak için en uzak ânı  : seçmek yerine, başlamaya diğer açıdan bakın. Kendinize şunu sorun-, "Bunu en erken ne zaman yapabilirim?"
3. Hemen Şimdi Bir Program Yapın Üff!.. Yine mi? demeyin. Bu iş hep böyledir. Zamanın 2/10'unu plan yaparak, 5/10'unu eylem yaparak ve geri kalan 3/10'unu da sonuçları değerlendirip bunu eylemlerinizi iyileştirmek için kullanın.
4. Heves Gelinceye Kadar Ertelemeyin Bu durumda çok bekleyebilirsiniz. Heveslenmeseniz dahi yapacağınız işe karşı kendinizde heves uyandırabilmeyi öğrenmelisiniz. Çalışmalarınızı, her seferinde keşfini geliştirmek için deneylerine devam eden bilimadamı heyecanı ile sürdürmelisiniz. Bu deneyci ruhunu geliştirmek istiyorsanız iki kuralı uygulayın.
Birincisi, sorumluluklarınızı yerine getirmek için doğru zaman ya da mükemmel fırsat hiçbir zaman yoktur. Bu hemen şimdi, hemen burada başlamak demektir.
İkincisi, her zaman yaptığınız şeyler istediğiniz sonucu vermiyorsa, her zamanki alışkanlığınızın dışına çıkıp yeni şeyler denemelisiniz.
5. Başlamak İçin, Başlamadan Önce Her Soruna Çözüm Bulmayı Beklemeyin
Beklemektense hareket etmek sizi amaçlarınıza yakınlaştıracak ve yolcuğu daha zevkli hale getirecektir. Mesela, bir köy yolunda dolmuş beklemektense, gitmeniz gereken istikamete doğru yürümeye başlayın, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kişisel güdülenme, işleri sizin yerinize başlatır. Harekete sevk eder; aynı zamanda ivme kazandırır ki bu da başarı yolunda paha biçilmez bir değerdir. Örneğin, hareketsiz bir trenin lokomotifini durdurmak çok kolay, önüne iki takoz koyarsınız ve hareketini önlemiş olursunuz. Tren saatte 50 kilometre gidiyor olsaydı, o hızda çelikle donatılmış bir beton duvara çarpsa bile onu yıkıp geçecektir. Daha iyi çalışmak için önce çalışmaya alışmalısınız. Hareketin, bereketini göreceksiniz.
Tembel insan yoktur sadece kendine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü esin kaynağı olmayan insanlar vardır.
Anthony Robbins
SINAVLARA HAZIRLANANLAR İÇİN BAŞARI REHBERİ, ADİL MAVİŞ - OĞUZ SAYGIN, HAYAT YAYINLARI, İSTANBUL, MART 2004

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.