Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PEYGAMBERİMİZLE YAŞAMAK NASIL OLUR?
Her insan yaratılışı gereği önce kendi nefsini sever, sonra diğer sevdiklerini sıraya alır. Ancak bu sıralamadan, biri müstesnadır. O da, Allah'ın Resulü Efendimiz aleyhissalat-ü vesselam'dır. Bizler onu kendi nefsimizden de önce sever, nefsimizi O'ndan sonraya bırakırız. Bu bizim Müslümanlığımızın da bir gereğidir aynı zamanda. Ancak onu savunmak için de O'nun şanına gölge düşürecek vurucu, kırıcı tutum ve tavırlara asla girmez, aleyhte kullanılacak istismar malzemeleri vererek, kurulan tuzaklara düşmeyi de meşru bulmayız...
İrşat kitaplarımızda, Peygamber sevgisinden şahısların davranışlarına akseden bazı tezahürler nakledilir. Bu sevgi tezahürlerinden örnekler arz etmek istiyorum burada sizlere.
Önce maneviyat büyüklerimizden Ebul Hasan Harka-ni'yi dinleyelim Harkan camiindeki kürsüsünde.
Az fakat öz konuşmasıyla da bilinen Bistam'ın büyük velisi Harkani:
- Ey Müslümanlar! diyor, günlük hayatınızı Peygamberimizle  birlikte  yaşamayı  arzular mısınız?
12 / Günlük Hayatımızda Peygamberimizle Yaşamak
Bütün gün boyunca onunla beraber olmayı ister misiniz?
Hep birlikte feryat ediyorlar:
-  İstemez olur muyuz? Onunla birlikte olmak, bizim hayatımızın hedefidir. Ama nasıl olacak onunla birlikte olma? Bu mümkün olmaz ki?
Büyük veli şöyle açıklıyor gün boyu Peygamberimizle birlikte olmayı:
- Günlük hayatınızı herhangi bir günaha bulaşmadan tamamlarsanız, şükürler olsun bugün ben Peygamberimizle birlikte idim gün boyu., diyebilirsiniz. Çünkü Peygamberimiz de günlük hayatını günahsız tamamlıyor, günahsız tamamlayan insanlarla birlikte olacağını da bizlere haber veriyor! Öyle ise ilk meseleniz, günlük hayatınızı günahlara bulaşmadan tamamlamak olmalı, böylece gün boyu Peygamberimizle birlikte olmayı günün başında niyetlenerek hedef almalısınız...
Ebul Hasan Harkani Hazretlerinden böyle ders alanların içinde, o günün Türk hükümdarı Sultan Mahmud Gaznevi de vardı (930). O da artık günlük hayatını Peygamberimizle birlikte yaşamayı esas alıyor, onun ismini dahi abdestsiz ağzına almaktan utanacak kadar Peygamberimizi yanında hissediyordu.. Bu sebeple Muhammed adındaki hizmetçisine her defasında çok sevdiği Muhammed adıyla hitap ettiği halde, bir defasında onu Muhammed adıyla değil de babasının adıyla çağırmıştı. Alışık olmadığı bu hitap şeklinden endişeye kapılan hizmetçi:
- Sultanım, dedi, bir kusur mu işledim acaba ki çok sevdiğiniz Muhammed ismimle değil de babamın adıyla çağırdınız beni?.. Sultan şöyle açıkladı durumu:
- Seni Muhammed isminle çağırdığım sıralarda hep abdestli oluyordum. Bu defa ise abdestim yoktu. O yüce ismi abdestsiz ağzıma almaya gönlüm razı olmadığından, babanın ismiyle çağırdım seni..
İşte bu da günlük hayatını Peygamberimizle birlikte yaşama niyetinin, davranışlara akseden bir başka sevgi ve saygı tezahürü...
Şimdi bir de gündüz hayalinde, gece rüyasında Peygamberimizle birlikte olan yoksul bir kimseyle Hekim Ali Paşanın Peygamber sevgisine bakalım isterseniz.
Peygamber aşığı yoksul adam, rüyasında Peygamberimizi görür ve sıkıntı içindeki halini arz eder. Efendimiz buyurur ki:
-  Sabah erkenden kalkıp Hekim Ali Paşaya git, benden selam söyle, sana yüz altın versin. Rüyana inanmazsa, perşembe akşamları okuduğu Yasin-i Şerifini geçen perşembe okumadı, onu da hatırlat, Yasin hediyesini beklediğimi de söyle.
Sabahı namazdan sonra Hekim Ali Paşanın kapısını çalan yoksul adam rüyasını aynen anlatır:
-  Paşam, der, bu gece rüyamda Efendimizi gördüm, Ali Paşaya benden selam söyle, sana yüz altın versin, dedi. İnanmazsa, her Perşembe okuduğu Yasini de geçen Perşembe okumadı, onu da beklediğimi hatırlat, dedi.
Ali Paşa heyecanlanır. "Bir daha anlatır mısın?" der.
Adam: "Efendimizin selamı var.." diyerek bir daha anlatır. Ama paşanın eli cebine bir türlü gitmez de, "bir daha anlatır mısın?" diye tekrar eder. Efendimizin selamı var, diyerek bir daha anlatır yoksul adam.
Paşa bir daha, bir daha diye tekrarlayınca:
-  Paşam der, vermeyeceksen verme, neden   ir
14 / Günlük Hayatımızda Peygamberimizle Yaşamak
anlatır mısın? diye tekrarlatıp duruyorsun?.
- Evladım, der Paşa. Tekrarladığın her selam benim için o kadar kıymetli ki her bir selama 100 altın paha biçiyorum. Onun selamının herbirine 100 altın feda olsun. Yedi defa selamı var dedin, yedi yüz altın kazandın, var gönül hoşluğuyla harca yedi yüz altını., diyerek altınları Peygamberi rüyasında görecek kadar peygamber aşığı yoksulun avucu içine bir bir sayar, bundan sonra da ekler:
- Bir daha görüşecek olursan, yeni selamlarını ve emirlerini beklediğimi de söyle. Ne emrederse başım gözüm üstüne yerine getirmeye hazır bekliyorum burada...
* * *
Evet biz Müslümanlar Peygamberimizi kendi nefsimizden de fazla severiz. O sevgi her birimizin davranışlarına işte böyle farklı güzelliklerle akseder. Ama onun şanına layık olmayan vurucu, kırıcı tepkilere girmez, sevgiyi değil düşmanlığı artıran korkutucu görüntülere yönelmeyiz. Böylece kurulan tuzaklara düşmeyecek kadar da basiret sahibi olduğumuzu ispat ederiz..

Kaynak: AHMED ŞAHİN, PEYGAMBERİMİZLE YAŞAMAK, İstanbul, Mart 2006, CİHAN YAYINLARI

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.