Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PONTUSCULUK HAREKETİ
Millî Mücadelenin başından sonuna kadar süren ve tarihî Rum Pontus Devleti'nin yeniden kurulmasını amaçlayan Karadeniz'in orta ve doğu bölgelerin-^ de çıkan bir ayaklanmadır.
Bilindiği gibi Ruslar, I. Dünya Savaşı'nda Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz bölgelerini işgal etmiş ve burada yaşayan Rumlar, Yunanistan ile Rusya yararına çalışmışlardı. Rusların çekilmesiyle bir süre sessiz kalan bölgedeki Rumlar, Paris Barış Konfe-ransı'nda çok yoğun bir propagandaya girişmişlerdi. Hatta, Samsun yöresinde Müslümanların Hıristi-yanları katlettikleri iddiasında bulunmuşlardı. Nitekim, Mustafa Kemal Paşa da 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla resmen bu iddiaların doğruluğunu araştırmak, suçlu olanları cezalandırmak ve güvenliği sağlamak için Samsun'a gönderilmişti.
Diğer yandan Osmanlı Devleti'nin güçsüzlüğü ile itilaf Devîotlerinin kendilerine duydukları samimi hislerden yararlanan Rumlar, dağlara çıkarak azgınlıklarını arttırdılar. Böylece, Pontus çetelerinin sayısı bir ara 25 bine kadar yükseldi. Bunun sonucunda Mondros Mütarekesinden Eylül 1920'ye kadar 700 Türk'ü öldürmüşler, 41 Türk köyü ile 26 değirmeni yakmışlardı.
Rumların saldırılarını arttırması üzerine Müslüman halk da, savunma amacıyla örgütlenmeye girişti. Bunların en önemlisi Topal Osman Ağa çetesi idi. Topal Osman Ağa, bölgede birçok yararlık gösterdikten sonra Ankara'da Mustafa Kemal Paşa'nın Çankaya'da muhafızı olmuş ve Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey'in öldürülmesinden sorumlu tutularak ortadan kaldırılmış ünlü bir çeteciydi. Ne var ki, Yunan-lılar'ın Anadolu macerasına kesinkes bir darbe vurmak ve onların destekçisi Rumları bertaraf etmek gerekiyordu. Fakat, bu işi çeteci gruplar yapamazdı. Bundan dolayı Ankara hükümeti, özellikle Karadeniz bölgesindeki Pontus hareketini etkisiz kılmak ve bölgede güvenliği sağlamak için Sivas'taki 3. Kolor-du'yu kaldırarak 19 Aralık 1920'de Merkez Ordusunu kurdu. Merkez Ordusu, 10 bin kişilik olup, ordunun karargâhı Amasya idi. Bu ordu, Karadeniz kıyısındaki şehir, kasaba ve köylerdeki Rumların iç bölgelere gitmesine imkân sağlamıştı. Ayrıca, 3 Şubat 1921'de Merkez Ordusu ile İstiklâl Mahkemesinin aldığı bir karar sonunda Pontusculukla uğraşan bazı kişiler tutuklanmış; Samsun Metropoliti Eftimos ile başpapaz Platon Matnoz, Bakanlar Kurulu kararıyla 9 Şubat'ta İstiklâl Mahkemesine verilmiş ve Samsun ve Trabzon metropolitlik merkezleri basılmıştı.
En sonunda yeterince güçlendirilen Merkez Ordusu, Rumlara karşı bastırma harekâtına başladı (1922 başlan). İlk önce bütün bölgedeki asi Rum köylerini tarayarak temizleyen Merkez Ordusu, 6 Şubat 1923'de "Pontus hareketinin elebaşılarını tamamen ortadan kaldırdı. Bu çatışmalarda 11.188 asi Rum öldürülmüş, 10.886'sı ise zararsız hale getirilmişti. Geri kalan Rumlar da 1923 başlarında vapurlara bindirilerek Yunanistan'a gönderildiler. Bunun dışında, İstiklâl Mahkemesi, Pontus olayına katılmak ve kışkırtmak suçundan 3'ü Müslüman 174 Rum'u idam etti.
KAYNAK: MİLLÎ MÜCADELEDE İÇ AYAKLANMALAR, Mustafa Budak, Yeni Şafak Kitaplığı: 14 Yakın Tarih Dizisi: 4 İstanbul 1995

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.