Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SENELERCE SİGARA İÇENLERDE MEYDANA GELEN BELLİ BAŞLI HASTALIKLAR
Sigaranın Sindirim Sistemi ile Alâkalı Zararları
1- Sigara iştahı keser,
2- Sindirimi güçleştirir,
3- Dişleri sarartır, ağız kokusu yapar,
4- Ülser sebebidir,
5- Dudak, dil ve yemek borusu kanserlerine yol açar.
Solunum Sistemi ile Alâkalı Zararları
1- Öksürüğe ve balgama yol açar,
2- Müzmin bronşit ve amfizeme sebep olur,
3-  Gırtlak ve akciğer kanseri, sigara içenler arasında çok görülür.
Akciğer ve gırtlak kanseri vakalarının % 90'ının sebebi sigaradır.
Uzun yıllar sigara içipte terkedenler en büyük rahatlığı, nefes almakta, öksürükten kurtulmakta ve yokuş çokmakta hissettiklerini ifade etmektedirler.                                        
Dolaşım Sistemi ile Alâkalı Zararlar                     \
1- Damar sertliği yapar (Arteriyoskleroz),
2-   Kol  ve  bacak damarlarında tıkanıklıklar  yapar. Gangren olur. El ve ayakların kesilmesi ile neticelenebilir, sakatlığa sebep olur (Bürger),
3-  Beyini besleyen damarlarda da damar sertliği olabilir. Felçler meydana gelebilir,
4- Kalb hastalıklarına bilhassa miyokard enfarktüsüne (kalb krizi) zemin hazırlar. Miyokard enfarktüsü, bugün memleketimizde de, bütün dünyada da en önemli ölüm sebebidir. Sigara içenler arasında, içmeyenlere göre, hem enfarktüs, hemde enfarktüsten ölüm, en az 10 misli daha fazla görülmektedir.
Sindirim, solunum ve dolaşım sistemi ile alâkalı sigaradan ileri gelebilen birçok hastalıklarda, hastanın sigaraya devam edipte ilaç almasındansa; hastanın sigarayı bırakması, hiçbir ilaç almasa dahi hastanın şifası için daha faydalı olmaktadır.
Diğer Bir Grup Zararları
1- Hafızayı zayıflatır. (Çünkü damarlarda kireçlenmeye .. (arteriyoskleroz) yol açar. Beyine giden kan ve dolayısıyla , oksijen azalır.),
2- Keyif kaçırır, uykusuzluğa sebep olur,
3- Ciltte kırışıklıklara yol açar,
4- Sigara içenlerin yanında oturanlarda sigaradan zarar görmektedirler.  Evde  sigara  içen  baba  bir cihetten  çocuklarımda zehirlemiş  oluyor.  Kapalı  bir yerde  ve  otobüslerde sigara içenlerin içmeyenleride belli bir nisbette zehirledikleri unutulmasın.
5- Erkeklerde ve bayanlarda cinsî iktidarsızlığın önemli sebeplerinden birisi de sigara içmektir.
6-  Sigaranın belki 1000'den fazla zararı var. Şimdiye kadar sağlık açısından bir faydalı tarafını gösteren çıkmamış.   Söyleyeceğimiz  şudur:   Alışmayanlar   hiç   yanaşmasınlar, tiryakiler de bir an evvel vazgeçmenin yollarını arasınlar.
7-  Üstünde pek durulmayan bir diğer zarar, sigaranın yangınlara yol açmasıdır. Sigaradan, daha doğrusu sigara izmaritlerinden çıkan yangınlardan her yıl takriben  1700 Amerikan vatandaşı ölmektedir (Teh Most Asked Questions about Smoking. American Cancer Society, 16. sual).
Memleketimizde de her yıl binclerce dönüm ormanlık arazi bu sebepten maalesef yanıp kül oluyor.
8-  Her yıl bütün dünyada takriben 3 milyon insan sigaranın  sebep  olduğu  hastalıklardan  ölmektedir (British Med. Bull., 52:3-11,1996).
Her 13 saniyede bir kişi, her 65 saniyede (yani dakikada) beş kişi, dünyada, sigaranın yol açtığı hastalıklardan ölmektedirler (Tobacco or Health: Choose Health. WHO's Short Ansvvers to Forty Questions, 1988, 23. sual). Sigaranın yol açtığı hastalıklardan ileri gelen ölümlerden ortalama 1/100'ü pasif içicilerde meydana gelmektedir (Adı geçen eser, 31. sual).
9-   Kanada'da   5   milyon,   İngiltere'de   10   milyon, A.B.D.'de ortalama bir rakam olarak 40 milyon kişi sigarayı bıraktı. Ancak, A.B.D.'de daha 50 milyon sigara içen insan var (Adı geçen eser, 36. sual).
Türkiye'de PIAR Araştırma Şirketi'nin 1988 yılında ve 1993 yıllarında yapmış olduğu istatistiklere göre, memleketimizde önceleri içipte sigayarayı bırakan kaba bir tahminle 7-8 milyon kadar vatandışımız var. Ancak 15 yaşın üstünde 15 milyondan fazla vatandışımızın da devamlı sigara içicisi olduğu aynı istatistiklerin bir diğer üzücü neticesi.
KAYNAK: ALKOLLÜ İÇKİLER SİGARA VE DİĞERLERİ, PROF. DR. ALPARSLAN ÖZYAZICI, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI, ANKARA -2001

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.