Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

TRAFİK KAZALARI VE İÇKİ
Trafik kazalarının içkili araba kullanma ile yakın alâkası vardır. Bunun belli başlı sebeplerini şöylece sıralayabiliriz
1- Sahte Güven Hissi
Bu hissin sebebini anlatmıştık. Bu his şahsın devamlı gaza basmasına sebep olmaktadır. Süratli gitmenin kaza ihtimalini arttırdığı malumudur.
2- Tehlikeyi İdrak Edememek
Sarhoş kimsede karar verme ve hüküm verme gücü zayıflamıştır. Karşıdan gelecek tehlikeyi kavrayacak kabiliyeti azalmıştır.
3- Reaksiyon Zamanı Yavaşlamıştır
Yani normal bir vasıta sürücüsünün, karşıdaki tehlikeyi hissedipte, ayağını gazdan kaldırıp frene basıncaya kadar geçen zaman, içkili şahıslarda yavaşlar ve gecikir. Bu gecikme içtiği içkinin artmasıyla artar. Çünkü idrak zayıflaması yanında, motor faaliyeti bozulduğundan, ayak adalelerine hâkim olabilme ve intizamlı kullanma alkolle bozulmuştur. (31)
4-   Görme Niteliği Bozulmuştur
içkili şahıs bulanık ve çift görür, renkleri karıştırır. Trafik ışığının dur ikazını anlayamaz. Ayrıca bakarken, sanki bir tünelden bakarmış gibi görür. Bunun manası açıktır. Sarhoş şoför yoldaki vasıtaları iyi göremez. Onlara çarpabilir. Yanlarını da iyi göremediğinden, yandaki arabalara ve yayalara çarpabilir.
5- Her Beş Kazadan İkisi İçkiden İleri Geliyor
Bütün yukarıda verilen ve daha da çoğaltılabilecek tesirlerin neticesidirki, ölümle neticelenen her beş kazadan birisi veya ikisi şoförün veyahutta yayanın içkili olmasına bağlanmaktadır. (32), (33)
Alkolün Sebep Olduğu Trafik Kazaları, Tren Kazaları, İş ve Uçak Kazaları
1- Şoförlük zahirde basit gibi görülmektedir. Fakat, yapılan bir incelemede, bir şoförün her 15 km. lik yolda, 20 adet önemli karar alıp icra ettiğini göstermiştir. Alkol bu karar mekanizmalarını bozmaktadır. Bu netice daha çok alkolün  merkezî sinir sistemine,  bilhassa beyine  olan tesirinden ileri gelmektedir. Meselâ bir şoför aç kamına iki şişe bira içecek olsa, alkolün tesiri ile, karşısındaki cisimleri net göremez, bulanık görür. İşitmesi hatalıdır. Kaslarının düzgün  çalışması bozulmuş,  adalelerine  hâkimiyeti  azalmıştır.
2- Şöyle düşünelim. Sarhoş bir şoförün önüne, aniden bir araba veyahutta çocuk çıkmış olsun. Cismi net göremez, tehlikeyi geç farkeder. Kararlarında gecikir. Yani ayağını gazdan çekip frene basması gerekir. Halbuki bütün bu hareketleri aniden yapması lâzım gelirken gecikmiştir. Bütün bu menfî şartların birleşmesi neticesi arabanın durması gecikir ve kaza yapar.
3- Bir diğer tehlikeli cihette alkolün sarhoş şoföre verdiği yalancı cesarettir. Yani araba normalin üstünde süratli gitsede, sarhoş şoför tehlike içerisinde olduğunu fark edememektedir. Son derece süratle gider. Bu bakımdan sarhoş şoförler genellikle fazla süratten kaza yaparlar.
Her dört veya beş ölümle neticelenen trafik kazasından ikisi, ya şoförün veyahutta yayanın içkili olmasına bağlanmaktadır. Çoğu batı memleketlerinde bu nisbet çok daha yüksektir. Bilhassa tatil günlerinde meydana gelen trafik kazalarında, içkinin rolü olduğu kesindir.
İçki bütün dünyada trafik kazalarının en önemli sebebi olduğu gibi, iş kazalarına, tren ve uçak kazalarına sebep olan, aile içi huzursuzluklara ve boşanmaya yol açan, bütün suç çeşitlerini arttıran kötülüklerin anası olan bir düş-manımızdır.
4- Şahsın sürme maharetinin bozulması için illede aşın derecede sarhoş olması icab etmez. Aslında şahıs ne miktar alkol alırsa alsın, sürme maharetine zaran vardır. Ancak şüphesiz bu tesir az sarhoşlarda az, fazla sarhoşlarda fazladır.
Eğer bir şahıs bir veya iki saat içerisinde üç kadeh içki ılır ve hiç vakit geçirmeden hemen sonra araba kullanırsa, caza yapma ihtimâli %600 nisbetinde artmaktadır.Bunun nanası şudur; bu nisbette sarhoş bir insanın otomobil kullanması fitili yanmış bir dinamite benzetilebilir. Yani fitili yanmış dinamit bir müddet sonra nasıl infilak edecek ise, belli seviyede sarhoş bir adamda karayolunda o kazayı yapacak demektir. O kazanın vuku bulması için karayolunda biryer anyor manasına geliyor. (Şekil 7)
5- 1995 yılı rakamlarına göre memleketimizde 293 692 trafik kazası olmuş, bu kazalarda 111 201 kişi yaralanmış ve 5821 kişide ölmüştür. Bu kazaların yol açtığı maddî hasarın maliyeti ise 10,6 trilyondur. Ve bu kadar trajik sonuçlan olan trafik kazalarının en önemli sebebi maalesef sarhoşluktur. (Kaynak: Emniyet Genel Müd. Trafik Dairesi Bask. İstatistikleri)
A.B.D.'de 40 yaşın altındaki nüfusun en önemli ölüm sebebi trafik kazalandır. 1989 yânda A.B.D.'de trafik kazalarından takriben 45 bin kişi ölmüştür ve bu kazaların %49'nun sebebi sarhoşluktur. Netice olarak 1989 yılında alkollü içkilerin yol açtığı trafik kazalarından A.B.D.'de 22 413 kişi ölmüştür.Ancak bu kazalarda şoförlerin sarhoşluğu yanında az sayıda da olsa, yayaların ve bisiklet sürenlerin sarhoşluğu da söz konusudur. (Kaynak: National Highıvay Traffic Safety Administration, 1991)
KAYNAK: ALKOLLÜ İÇKİLER SİGARA VE DİĞERLERİ, PROF. DR. ALPARSLAN ÖZYAZICI, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI, ANKARA -2001

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.