Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ZİLE AYAKLANMASI
(25 Mayıs-21 Haziran 1920)
Aslında Zile ayaklanmasını "Birinci Yozgat Ayaklanmasından ayırmak zordur. Çünkü, Yozgat civarından geri çekilen asiler Zile taraflarına kaçarak orada yağma ve isyan hareketlerini sürdürmüşlerdir. Zile'deki ayaklanma, Mayıs 1920 sonlarında, Yıldızeli, Sulusaray olaylarından cesaret alan Avukat Ali, görevden alınmış eski Bucak Müdürü Naci, eski Mal Müdürününün oğlu İhsan, 30 kadar atlı asiyi toplayarak bölge halkını tehdit etmesiyle başladı. Sonunda 5-6 Haziran 1920 gecesi 150 kadar atlı ve 200 piyadeden oluşan asi kuvvetleri, kasaba halkının bir kısmının da katılmasıyla Zile'yi kuşattılar ve 6-7 Haziran'da İlçe'ye girdiler.
Bunun üzerine 5. Tümenden 200 kişilik bir kuvvet, Tokat'tan hareketle 7 Haziran 1920 akşamı Zile'nin 15 km. kadar doğusundaki Bağlarpınan köyüne geldiler. Burada gerekli tertibatı almasına ve asilere karşı küçük çapta başarılar kazanmasına rağmen sözkonusu birlikler, Zile müftüsü başta olmak üzere bütün Zile halkının büyük çoğunluğu ile civar köylerin asilere katılması üzerine ilçeye doğru ileri harekâttan vazgeçerek geri çekildiler. Asiler ise Zi-le'yi işgal ederek Müdafaa-i Hukuk üyelerinin çoğunun evlerini yağmaladılar. Durumun ciddiliği anlaşı-lmca, 160 kişiden kurulu Yıldızeli müfrezesinin Zile tenkil harekâtına katılması kararlaştırıldı. 7 Hazi-ran'da Yıldızeli'nden hareket eden bu müfreze, 9 Haziran sabaha karşı Zile yolu üzerindeki Deveci dağı otlaklarında 100 kişilik bir asi grubuyla karşılaştılar. Dört saatlik çarpışma sonucunda asiler dağılarak kaçtılar, birkaç asi de öldürüldü. Bu birlik, 10 Haziran'da Zile önüne geldi ve 5. Tümene ait kuvvetlerle temas kurarak taarruz düzenine geçti. 11 Haziran 1920 sabahı başlayan taarruz, öğleden sonra şiddetlendi ve millî kuvvetler, topçu atışlarının desteğiyle piyade ve süvari olarak son saldırıya geçtiler. Bu saldırıya dayanamayan asiler dağıldı. Birkaç asi de öldürüldü. Bu birlik, 10 Haziran'da Zile önüne geldi ve 5. Tümene ait kuvvetlerle temas kurarak taarruz düzenine geçti. 11 Haziran 1920 sabahı başlayan taarruz, öğleden sonra şiddetlendi ve millî kuvvetler, topçu atışlarının desteğiyle piyade ve süvari olarak son saldırıya geçtiler. Bu saldırıya dayanamayan asiler ve 14 ölü bıraktılar. Ayrıca, 31 esir, bir makineli tüfek, 15 beygir, iki katır alındı. Fakat, millî kuvvetler, o gece Zile'ye girmediler. Bu iş, ertesi güne bırakıldı. 12 Haziran'da şehre girildiğinde görüldü ki, bir gün önceki bombardımanda asiler 150 kadar ölü ve yaralı vermişlerdi. Bunun dışında 30 kadar asi de silahlarıyla birlikte Zile içinde yakalandı. Bu suretle Zile Ayaklanması sona erdi. Bu çatışma sonunda ayaklanmaya yardım edenlerden 50 kişi yakalanarak askerî mahkemeye verildi. Elebaşılardan Uvan Ali, 21 Haziran 1920'de Zile yakınında saklandığı bir değirmende öldürüldü. Diğer elebaşılardan Şeyh Abdüsselâm ile Aynacıoğullarından Mehmed ölüler arasında bulundu. 1 Temmuz 1920'de askerî mahkeme kararıyla Zile'de asi elebaşılarından ve kışkırtıcılarından 22 kişi idam edildi. Buna rağmen, Zile havalisi, Millî Mücadele döneminde asayişi bozucu olaylara sahne olmaya devam etti.
KAYNAK: MİLLÎ MÜCADELEDE İÇ AYAKLANMALAR, Mustafa Budak, Yeni Şafak Kitaplığı: 14 Yakın Tarih Dizisi: 4 İstanbul 1995

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.