Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

GEORG ELİAS MÜLLER (1850-1934)

Bir fizyolog ve filozof olan Müller'in psikolojiye karşı yoğun bir ilgisi var­dı. Bu ilgisini Göttingen'de 40 yıl süren kariyeriyle göstermiştir. 1881'den 1921 yılına dek, Müller'in iyi donatılmış laboratuvan Leipzig laboratuvan ile rekabet etmiş, Avrupa ve Amerika'dan pek çok öğrenciyi kendisine çekmiştir.
Müller renk görmesi üzerine kayde değer çalışmalar yapmış Fechner'in psikofizik çalışmalarını ayrıntılarıyla açıklamış ve eleştirmiştir. Müller'in araştırma katkıları öylesine önemliydi ki Titchener Deneysel Psikoloji'sinin ikinci cildini iki yıl ertelemiş ve böylece Müller'in son kitabından istifade edebilmişti. Müller, Ebbinghaus'un başlattığı bir alanda, öğrenme ve bellek üzerine deneysel çalışmalar alanında çalışan ilk araştırmacılardan birisiydi. Dikkatle yürüttüğü araştırmaları Ebbinghaus'un bulgularının çoğunu doğ­rulamış ve genişletmiştir. Ebbinghaus'un yaklaşımı katı bir nesnellik taşı­yordu ve öğrenme görevlerini yerine getirirken kendi zihinsel süreçleri
hakkında oluşan içgözlemlerini kaydetmemişti. Müller bu raporların öğ­renmeyi çok mekanik veya otomatik görünümlü bir süreç yapmaya yönel­diğini düşünüyordu. Zihnin öğrenme sürecinde çok daha aktif bir şekilde yer aldığı düşünüyordu ve Ebbinghaus'un nesnel metotlarını kullanıyor ol­masına rağmen kendi içgözlemsel raporlarını da ekliyordu. Ulaştığı sonuç­lar öğrenmenin mekanik bir şekilde başlayıp sürmediğini gösteriyordu. Bu­nun anlamı deneklerin, öğrenme materyalinin bilinçli bir şekilde gruplan- dınlması ve organize edilmesi sürecinde, hatta anlamsız hecelerde anlam­lar bulma sürecinde dahi çok daha aktif olarak yer aldığıydı.
Müller bu araştırmaya bağlı olarak yakınlık çağrışımının tek başına öğ­renmeyi yeterli derecede açıklayamayacağı sonucuna ulaştı. Çünkü denek­lerin öğrenilen uyarıcılar arasında aktif bir şekilde ilişki arayışında olduk­ları görülüyordu. Müller burada hazır olma, tereddüt ve şüphe (bilinç nite­likleri de denir) gibi bir dizi zihinsel fenomenin öğrenmeyi etkin bir şekil­de etkilediği fikrini ortaya koydu. Benzer sonuçlara, bu bölümde daha son­ra tartışacağımız Würzburg laboratuvan çalışmalarıyla da ulaşıldı.
Müller laboratuvarda unutmanın bozucu etkileri teorisini (interfe- rence theory of forgetting) öneri olarak sunan ve gösteren ilk kişidir. Bu görüşe göre, unutma bellekteki bir bozulmanın fonksiyonu olmaktan çok, yeni öğrenme materyalinin önceden öğrenilenlerin hatırlanmasına müdahalesi sonucu oluşur.
Müller'in öğrenme çalışmalarına yaptığı son bir katkı da kayda değerdir. Müller laboratuvanndaki asistanı Friedrich Schumann ile birlikte öğrenile­cek materyalin hep aynı şekilde sunumunu mümkün kılacak dönen bir bel­lek trompeti geliştirdi. Bu aygıt öğrenme ve hafıza problemleri üzerine yapı­lan araştırmaların nesnelliğini ve kesinliğini artırması sebebiyle önemliydi.
Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi, Kaknüs yayınları, İstanbul, 2007

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.