Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

GRANVİLLE STANLEY HALL (1844-1924)

William James ilk gerçek Amerikalı psikologdu. Ancak, 1875 ve 1900 yıllan arası ABD'de psikolojinin olağanüstü gelişimi sadece onun çalışmalarının bir sonucu değildir. Amerika psikoloji tarihindeki bir başka önemli şahsiyet ve James'in etkili bir çağdaşı da Granville Stanley Hail'dur. Hall'un meslek yaşantısı herhangi bir psikologdan çok farklı ve oldukça ilginçtir. Hail enerji patlamaları alanında çalıştıktan ve daha pek çok alanla ilgilendikten sonra, çalışmalarının detaylarını başkalarının araştırmasına terk etmiştir. İşlevselciliğin kurucularından biri değildir, ancak yeni alanlara ve faaliyetlere etkili işlevsel tatlar katmıştır. Amerikan psikolojisi "ilklerle" dolu seçkin sicilinden dolayı Hall'a teşekkür borçludur. Hail psikoloji alanında ilk Amerikan doktorasını aldı ve Leibzig'deki ilk psikoloji laboratuvarının ilk yılındaki ilk Amerikalı öğrenciydi. Hail çoğunlukla ABD'deki ilk psikoloji laboratuva- rı olarak düşünülen laboratuvarda ve ilk Amerikan psikoloji dergisinde çalıştı. Clark Üniversitesinin ilk rektörü, Amerikan Psikoloji Derneğinin organizatörü ve ilk başkanı oldu.
Hall'un Hayatı
Hail Massachusetts'de bir çiftlik evinde doğdu ve daha erken yaşlarda sonraki hayatının ayıncı niteliklerini belirleyecek ilgiler dizisi geliştirdi. Kişi­sel tutkuları Hall'ın tipik özelliklerinden biriydi. 14 yaşındayken "çifüiği terk etmeye ve "dünya için bir şeyler yapmaya ve bir şey olmaya..."yemin etmişti. En yoğun ergenlik korkusu "vasat olma korkusuydu" (Ross, 1972, s. 12).

  1. Amerikan Iç Savaşı'nm ilk saldırıları yapıldığında, henüz 17 yaşında iken, babasının büyük çabalarla onu askerlikten muaf tutacak bir belge al­masıyla mahcup duruma düşmüştü. Hail orduda görevini yerine getirmedi­ği için bir kefaret ödemek, karşılığını vermek ihtiyacı hissettiğini söylemiş­ti (Vande, Kemp, 1992).

1863 yılında William Kolejine girdi. Mezun olduğunda pek çok takdir almış ve felsefeye, özellikle de kendisinin psikolojideki kariyeri üzerinde hiçbir etkisi olmayan evrim konusuna yoğun bir ilgi geliştirmişti.

  1. Hail şöyle yazdı: "Bunu ilk defa gençliğimde duyduğumda, kulağıma bir müzik gibi gelen "evrim" kelimesiyle mutlaka hipnotize edilmiş olmalı­yım diye düşünmüştüm (Hail, 1923, 357).

1867 yılında papazlığa güçlü bir bağlılık duymadan New York City'de- ki bir papaz okulu Union Theological Seminary'e kaydoldu. Evrime olan il­gisi papaz okulunda ona bir üstünlük sağlamadı ve kendisinin dinsel fikir­lerinin uygunluğuna dikkat edilmedi. Anlatılana göre Hail öğrencilere ve öğretim görevlilerine deneme vaazını verdiğinde, görevi bu tür konuşmala­rı eleştirmek olan okul rektörü, bunu yapmak yerine Hall'un ruhunun kur­tuluşu için dua etmekteydi.
Hail vaiz Henry Ward Beecher'ın tavsiyesiyle, felsefe ve teoloji okumak amacıyla Bonn'a geçti. Buradan çalışmalarına fizyoloji ve fiziği kattığı Ber­lin'e gitti. Eğitiminin bu safhasına, dindar bir yetiştirilme tarzından gelen genç bir adam için oldukça cüretkar deneyimler olan, birahanelerin ve ti­yatroların müdavimi olmakla eklemeler yapıldı. Bir pazar günü teoloji pro­fesörlerinden birini bira içerken gördüğü an duyduğu şaşkınlık ve hazzı da­ha sonra yazarak dile getirmişti. "Nefret edilen Kutsal Pazar bu olaydan ön­ce benim için çok korkulan karanlık ve bunalımlı bir gün iken, bu günden sonra bir oyun ve tatil eğlencesi haline geldi" (Ross, 1972, s.35). Hall'un ge­çici Avrupa ikameti, onun özgürlük dönemi olmuştu.
1871 yılında 27 yaşında hiçbir bilimsel unvana sahip olmadan ve olduk­ça yüklü bir borçla evine geri döndü. Bir biyografi yazarı bunun sebebinin Hall'un ailesinin artık onu destelememesi olduğunu açıkladı (White, 1994).
İlahiyat çalışmalarını bitirdi ve bir taşra kilisesinde toplam 10 hafta va­az verdi. Bir seneden fazla özel öğretmen olarak çalıştıktan sonra Ohio'da Antioch Kolejinde bir öğretmenlik işini garantiye aldı. İngiliz edebiyatı, Fransız ve Alman dilleri ile felsefe öğretti; kütüphaneci olarak hizmet etti, koroyu yönetti, hatta vaaz verdi.
1874 yılında Wundt'un Fizyolojik Psikoloji'sini okudu ve yeni psikolo­jiye olan ilgisi canlandı, ancak bu ilgi Hall'un gelecek meslek yaşantısında belirsizliklere sebep oldu. Antioch'a veda etti, Massachusetts'e yerleşti ve Harvard'da İngilizce öğretmeni oldu.
İkinci sınıflara İngilizce öğretmek gibi monoton ve vakit geçirici bir işe e i; olarak Hail, tıp fakültesindeki araştırmalara rehberlik etme görevini üstlenmeyi başardı. 1878 yılında Amerika'da psikoloji üzerine yapılan ilk doktora tezini mekanın kasa dayalı algısı üzerine hazırladı, james'i gayet iyi tanıyordu.
Doktora derecesini alır almaz Avrupa'ya hareket etti ve önce fizyoloji çalışmak, ardından da Leibzig'de VVundt'un ilk Amerikalı öğrencisi olmak için Berlin'e gitti. Anlaşılan Wundt'la birlikte çalışmayı hayal etmek gerçek­te çalışmaktan daha hoştu. Wundt'un derslerine düzenli bir şekilde katıl­mış olmasına ve laboratuvarda görevine bağlı bir eleman olarak çalışması­na rağmen, kendi araştırmaları çok daha fizyoloji ağırlıklı idi. Bu durum Hall'un meslek yaşantısının Wundt'tan çok az etkilendiğini ortaya koyar. Hail 1880 yalında hiçbir iş beklentisi olmadan Amerika'ya döndüğünde, on yıl gibi kısa bir süre içerisinde ünlü ulusal bir şahsiyet ve James'ten sonra­ki Amerikalı ikinci bir psikoloji lideri haline gelmişti.
Hail Almanya'dan döndüğünde tutkulannı tatmin etmek için yapılacak en iyi fırsatın psikolojinin eğitime uygulanması olduğunu kabul etti. 1882'de Ulusal Eğitim Birliğinde yaptığı bir konuşmada çocuklara ilişkin psikoloji çalışmalarının, öğretmenlik mesleğinin temel bir parçası olduğu üzerinde durdu. Harvard üniversitesi rektörü Hall'a eğitim üzerine bir dizi pazar sabahı konuşması yapmasını teklif etti. İyi hazırlanmış bu konuşma­lar Hall'u halka çok daha olumlu bir şekilde tanıtmakla kalmadı, aynıca Johns Hopkins Üniversitesinde yarım zamanlı öğretim görevlisi olarak ça­lışması için davet edilmesine sebep oldu.
Konferansları oldukça başarılı geçti ve 1884 yılında kendisine profesör­lük ünvanı verildi. Johns Hopkinsde bulunduğu yıllar boyunca Amerika'nın ilk psikoloji laboratuvan olarak düşünülen laboratuvar çalışmalarını başlattı (1883). Ayrıca aralarında Dewey ile Cattell'm da bulunduğu ve daha sonra seçkin psikologlar arasında yer alacak bir grup öğrenciye öğretmenlik yaptı.
İnternette Tarih
http://www.chss.montclair.edu/psychology/museum/museum.html
Online Cyber Muscum Hall'un laboratuarı da dahil olmak üzere ilk psikoloji laboratuarlarında kullanılan aygıt çeşitlerini gösterir.
Hail 1887 yılında ABD'nin ilk psikoloji dergisi olan ve bugün dahi önemli bir yayın niteliğini koruyan Amerikan Psikoloji Dergisi'ni kurdu. Bu dergi Hall'un teorik ve deneysel fikirleri için bir platform ve Amerikan psi­kolojisi için bir bağımsızlık ve birlik duygusu sağladı. (Bir heyecan patlama­sında olan Hail piyasaya sürülecek ilk baskı için haddinden fazla nüsha bas­tırmıştı. Bu giriş masraflarının ödenmesi Hall'un ve derginin 5 yılını aldı.)
Duane P. Schultz, Sydney Ellen Schultz, Modern Psikoloji Tarihi, Kaknüs yayınları, İstanbul, 2007

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.