Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DERS NASIL ÇALIŞILIR?

Beden dimdik, tetikte ve aktif. Saçma ve önemsiz şeyleri bir kenara bırakarak, düşüncenizi önemli konular üzerinde yoğunlaştırırsanız.

• Öğrenmek ve kavramak isteyen bir tutum içindeyseniz,.
• Ders ayrımı yapmaz “ayrımlar”ı anlamaya çalışırsanmız
• Çalışmalarınızı, öğrendiklerinizi sindirmek için aralıklı olarak sürdürürseniz,
• Düşüncenizi, sadece çalıştığız ders ve konu üzerinde yoğunlaştırmaya gayret ederseniz,
• Konuyu daha iyi kavramak amacıyla yardımcı unsurlardan (çizimler,şekiller) yararlanırsanız,
• Konuyu bir bütünlük içinde kavramaya çalışırsanız,
• Anlamları belirlemek için zaman zaman çalışılmış konulara dönüp bakarak pekiştirme yaparsanız,
• Dersi masada çalışırsanız. Karşıda dikkatinizi dağıtacak resim, poster, ayna gibi şeyler olmazsa
 Unutma!
Çalışma sonuna kadar götürülerek tamamlanan bir süreçtir. Tekrarlar yapılarak bilgi” hafıza uzun süreli olarak “ depolanır. Not tutarak kelimelerin altını çizerek (belki iki kere çizerek!), insanı düşünmeye zorlayan sorular sorarak çalışmanın verimliliği artırılır.
Çalışma Programı Hazırlayın!
 Unutma!
Tekrar....Tekrar.....yine Tekrar....
 Unutma!
İki sözel veya sayısal, aynı türden dersleri peş peşe çalışma! Matematik ve Fen Bilimleri daha farklı bir "dinleme"tarzını gerektiriyor!
Matematik ve Fen Bilimleri'nde, problem çözerken sonuca ulaşıncaya kadar, çalışmaya kesinlikle ara verilmemelidir.
Çalışma sırasında arka arkaya gelecek derslerin mümkün olduğu ölçüde birbirinden farklı olmasında yarar vardır. İçerik açısından birbirini çağrıştıran derslerin arka arkaya gelmesi öğrenmeyi zorlaştırır.
Nasıl bir zamanlama, ders çalışırken size en yüksek verimi sağlar?
40'+10'+10'=60'
Ders çalışmada en yüksek verimi elde etmek için, öğrenme seanslarının 40 dakikalık bölümlere ayrılması gerekir. 40 dakika çalıştıktan sonra mutlaka, 10 dakika çalıştığınız konuları gözden geçirmelisiniz. Her çalışma seansında sonrada 10 dakikalık bir dinlenme arası vermek doğru olur; 10 dakikalık dinlenme aralığında beden gevşer, zihin öğrendiklerini sağlamlaştırır.
Uyku saatinde iyi uyu, ders saatinde uyuma!
Uyku sırasında hatırlama mekanızması daha az rahatsız edilmektedir. Öğrendiklerimizi, uykuda daha yavaş; uyanıkken daha hızlı unuturuz. Öğrenme üzerinde en az bozucu etkiyi yapan etkinlik "uyku"dur. Eğer bir şeyi kalıcı olarak öğrenmek istiyorsanız, uyumaya gitmeden önce küçük bir tekrar yapmanızda büyük fayda vardır.
 Unutma!
Böylece daha az unutursunuz!
Akılda kalması için, iyi not tutmalısınız!
Not tutma, öğrenmenin en büyük düşmanı olan unutmayı önlemektedir. Not ders sırasında tutulduysa, ilk tekrar, tutulan notların gözden geçirilmesi şeklinde olmalıdır. Daha sonraki tekrarlar, hiçbir yere bakmadan hatırda kalanların, başka bir sayfaya yazılması ve daha sonra esas notlarla karşılaştırılarak eksikliklerinin giderilmesi şeklinde olmalıdır. Ders dinleme becerilerini geliştiren öğrenciler, not tutarak ve anlaşılamayan yerleri anında öğretmene sorarak, derse aktif şekilde katılırlar. Bu tekrarlar hemen aynı günün akşamı yapılmalıdır.
Unutma!
Düzenli çalışmayan, daha çok çalışmak zorunda kalır.
Gece 2'ye kadar ders çalıştım, sabah da saat 5'te kalktım! Sınavım yinede istediğim gibi geçmedi!
Bu yakınmayı hep duyarız. Oysa, hepimizin bildiği gibi, önemli olan dersin başında kaç saat geçirdiğiniz değil, zamanı nasıl geçirdiğinizdir! Son geceye sıkıştırılmış bir sınav çalışması için geç vakitlere kadar uykusuz kalmak, sınava hazırlanmak için pek güvenilir bir yol olmasa gerek!
Unutma!
Önemli olan , çok çalışmak değil, yerinde ve zamanında çalışmaktır. Programlı çalışmasına rağmen "başarısız"olanlar belki vardır. Ama başarılı olanlar mutlaka programlı çalışanlardır.
"Bir gün çalışmamakla bir şey olmaz!"... diyerek kendince yeterli mazeret yaratan bir öğrencinin bu eğilimi, bir sonraki ders çalışma sırasında, ona karşı, olumsuz kullanılmak üzere depo edilir. Hayatınızın denetimi kendi elinizde olmalı! Erteleme, ertelemeyi doğurur. Her gün amacınız doğrultusunda atacağınız küçük bir adım, yıl sonunda size istediğiniz bir başarıyı kazandıracaktır.
 Unutma!
Verilmli çalışma, programlı çalışmadır

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.