Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ANKSİYETE ÇEŞİTLERİ

Bu konuda bazı ayrımlar yapıldığını görüyoruz. Normal ve Patoloji anksiyete, Akut ve Kronik anksiyete gibi.

Önce normal anksiyete-patolojik anksiyete ayrımını ele alalım ; Tehlikeye karşı temel bir cevap olarak görülen anksiyete her zaman patolojik bir olay değildir. Bazı situasyonlarda bireyin çevreye uyumunu sağlayan faydalı bir olaydır.

Patolojik (Nörotik) Anksiyete ; Bunu  haklı gösterecek hiçbir neden olmadığı halde hem bu olayı yaşayan kişiye hem de başkalarına absürt ve irrasyonel gözüken bir anksiyetedir. Buna karşılık sağlıklı bir insan için anksiyete duymak hayatın devam edebilmesi için gereklidir.

Lader’a göre normal ve patolojik anksiyeteyi birbirinden ayırmak gerekiyor. Evrensel bir duygu olarak anksiyeteye anormal bir heyecan gözüyle bakılamaz. İnsanların olaylara ve çevreye uyum gösterebilmeleri için de bir derece anksiyete gereklidir.

Freud’un ‘gerçek’ ya da ‘objektif’ anksiyete dediği bu durum dış tehlikeye reaksiyon olmak bakımından normal ve faydalıdır.

Rollo May’a göre ; Normal anksiyete objektif tehditle orantılıdır. Bir represyonla ilgisi yoktur. Objektif durum değiştiği zaman anksiyete de yok olur. Bir öğrencinin sınav kapısında duyduğu duygu buna bir örnek olabilir. Rollo May nörotik anksiyeteyi subjektif anksiyete olarak ele alır. Bireyi objektif olarak tehdit etmeyen durumlardır. May subjektif anksiyetenin özelliklerini şöyle sıralıyor :

·         Objektif durumun boyutlerını aşan bir tepkidir. Yani objektif durumla orantılı değildir.

·         Represyon ve diğer psikolojik mekanizmaları içerir.

·         Hasta bunalımla inhibisyon veya semptomlar oluşturabilir.

Buna karşın patolojik anksiyete de eğer bilinçli ise Normal Anksiyete, bilinç dışı ise nörotik anksiyete’dir.

Anksiyetenin Akut (Geçici,durumluluk)-Kronik(sürekli) anksiyete şeklinde ayrıldığını görüyoruz.

Levift, Akut anksiyetenin çok yoğun ve nispeten kısa süreli olduğunu, Kronik anksiyetenin ise nispeten daha az yoğunlukta fakat süresi belirsiz olduğunu öne sürmüştür. Ona göre akut anksiyete denildiği zaman psikiyatri hastaları anlaşılmalıdır. Yoğun anksiyeteye girmiş normal insanların durumu için geçici veya duruma bağlı-situasyonel anksiyete denir.

State-Trait anxiety, Durumlu ve sürekli anksiyete kavramlarını kendi teorisinin temel taşı yapan ve bu iki tip anksiyeteyi ölçmek için ölçek oluşturan SPİELBERG’dir.

Şimdi de Nemiah’ın psikanalitik teori zemini üzerinde yaptığı anksiyete tasnifini ele alalım. O anksiyetelilerin duydukları korkunun niteliklerine göre 4 kategoriye ayırmıştır.

1.      Süperego Anksiyetesi : İnsanın yaptığı bir hareketten duyduğu suçluluk duygusudur. İnsan yaptığı hareketin yanlış olduğunu bilir.

2.      Kastrasyon Anksiyetesi : Bedene gelecek bir zarardan ya da psikolojik kapasitenin azalmasından korkmak suretiyle meydana gelir.

3.      Seperasyon (Ayrılık) Anksiyetesi : Kendisi için önemli olan bir insanı kaybetmek ya da o insanla ilişkisinin sona ermesi korkusudur.

4.      İd Anksiyetesi : Nörotik bir anksiyetedir. İradeye hakimolamayıp, bir dürtü üzerindeki kontrolünü kaybetme korkusudur. Bütün kişiliğin bozulacağı korkusu vardır.

Kısaca Freud’a göre anksiyete artık represyonun bir sonucu değildir. Aksine anksiyete represyona sebep olmaktadır.

Freud’a göre anksiyeteye yatkınlık insanda doğuştan vardır ve filogenetik olarak kalıtımsaldır. Ona göre insanın ilk anksiyete yaşantısı doğum esnasında meydana gelmektedir.korunmuş bir yerden bilinmeyen uyarımların dünyasına çıkmaktadır. İşte bu durum bebekte anksiyete doğurur.

Annenin yokluğunun algılanması bebekte primer anksiyeteyi oluşturur. Bu anksiyete gelecekteki tüm anksiyetelerin temeli olabilir.

Freud 3 çeşit anksiyete kabul eder:

1.      Koruyla eş anlamda gördüğü Reel (Gerçek-normal) Anksiyete : Algılanan bir dış tehlikeye karşı tepkidir. Acı veren duygusal bir yaşantıdır.

2.      Moral Anksiyete : Süper egodan gelen tehlikenin algılanmasından kaynaklanan moral anksiyetenin başlangıcında kaynaklandığı nokta objektiftir. Yani cezalandırıcı ana-baba korkusudur.

3.      Nörotik Anksiyete : İd’in içgüdülerindeki tehlikenin algılanmasıyla ortaya çıkar.

Anksiyeteyi günlük bir olay olarak kabul eden Freud’a göre normal insanlar tarafından yaşanan anksiyete ile nörotiklerin yaşadıkları anksiyete arasında nitelik farkı vardır.

Korku ile Anksiyete Farkı ; Korku, dış çevredeki objektif tehlikeye karşı gösterilen bir tepkidir. Ve korkunun şiddeti, algılanan, yaşanan objektif tehlikenin büyüklüğü ile orantılıdır. Anksiyete ise ferdin bilmediği bir kaynaktan gelen korku halidir.

Site Yönetimi: Günümüzde ülkemizde en sık psikolojik sorunların başında Anksiyete Bozuklukları gelmektedir. Bu konuda çalışma yapan pek çok psikolog çeşitli yöntemlerle başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. Alanında bu tür çalışmaları başarıyla yürüten Psikolog isimlerini ve sitelerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Klinik Psikolog Hakan Tokgöz - Konya: http://www.konyaklinikpsikolog.com/konya-panik-bozuklugu-gunlugu.html

Klinik Psikolog Ali Bıçak - Antalya: https://www.antalyapsikoloji.net/depresyon-nedir/

Klinik Psikolog Şahin Uçar - Bursa: https://www.bursapsikolog.org/kaygiyla-basa-cikma/

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.