Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FELSEFE NEDİR?

Var olanın temel ilkelerini ve ilk nedenlerini araştıran, sistemli, birleştirici ve bütünleştirici bir düşünce biçimidir.

Felsefe, insanın kendisi, yaşamı, içinde bulunduğu toplum ve evren üzerinde düşünme faaliyetinin sonucunda ortaya çıkmış bir disiplindir. Felsefede bilginin temelinde bulunan bir takım bilgilere (doğrulara) ve insan davranışlarını yöneten ilkelere ulaşma çabası olduğu gibi, bir düşünme faaliyeti olarak, insanın kendisi ve yaşamı üzerine yönelmesini sağlar. Bu nedenle felsefe hakikati arama çabasıdır.

Felsefe kişinin kendisini ve çevresini anlama, yorumlama ve açıklama çabasıdır.  Felsefe, düşünme üzerine düşünmedir. İnsanı insan yapan ve hiç olmaktan kurtaran araştırma ruhunun anlamlandırma, yorumlama ve değerlendirme etkinliğinin, önemli sorular sorma ve mutlu yaşama talebinin, kısaca, bilgeliğe ulaşma özleminin en hakiki ifadesidir.

Felsefe, tanımlanması gereken salt bir sözcük olmaktan çok araştırılması gereken insani ve kültürel bir girişimdir.

Felsefe normal olarak dinin her zaman pratik ve duygusal olarak yaptığı şeyi, yani insan hayatını, insanın içinde bulunduğu evrenle belli ölçüde doyurucu ve anlamlı bir ilişkiye sokma ve insani işlerin yürütülmesinde birazcık bilgelik sağlama çabasının entelektüel planda gerçekleştirilme girişimidir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.