Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FORMEL BİLİM – DENEYSEL BİLİM

FORMEL BİLİMLER : İçlerinde ‘Formel’ yani düşüncenin formu ile ilgilenen bir araştırma türünün hakim olduğu mantık ve matematik gibi disiplinlere formel bilim denir.
Formel Bilimlerin Karakteri ; Bu bilimlerin koşullu-tümdengelim sistemler olduğuna genellikle itiraz edilmemektedir. Formel bilimci yani matematikçi veya mantıkçı önermelerin olgularla uyuşup uyuşmadığı ile ilgilenmez. O sadece önermelerin birbirleriyle olan bağlantısı, yani mantıksal bağlantı üzerinde durur.
DENEYSEL BİLİMLER : Denenebilir, deneyi yapılabilir anlamındadır. İnsan deneyinin, insan yaşantısının konusu olan şey anlamına gelir.  Fizik, Kimya, Psikoloji gibi disiplinler deneyi yapılabilir olanlardır.
Deneysel bilginin karakteristiği : Bu bilginin ana karakteristiği tümdengelimde bulunmasıdır. Bununla birlikte doğa bilimlerinde formel bilimlerdekinden farklı bir başka akıl yürütme tarzı daha kullanılır. Bir başka deyişle doğa bilimi yalnızca tümdengelimsel çıkarımla iş görmez. O önce kendisine ulaşacağı bir takım genel önermeler ister.
Tümevarımsal akıl yürütme zorunlu olarak deneysel bilimlerin kullandığı temel bir akıl yürütme biçimi olmakla birlikte, mantıksal açıdan geçerli bir akıl yürütme değildir. Çünkü mantıksal olarak geçerli tek akıl yürütme ‘’Öncüllerin sonucu zorunlu kıldığı akıl yürütme’’dir. Bu ise yalnızca tümdengelimsel bir akıl yürütme’dir.
Deneysel bilimlerin yöntemlerinin başlıca adımları; Gözlem yapılması, varsayım oluşturulması, bu varsayımın sınanması, böylece bir yasaya ve yasa şeklinde bir sonuca ulaşması olarak sıralanabilir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.