Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

AHLAK FELSEFESİ

Ahlak : İnsanların toplum içindeki davranışlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini toplumsal değerlere göre düzenlemek amacıyla başvurulan kuralla sistemidir.

Olgu : Realitede meydana gelen ve ölçülebilen bir olaydır. Fransız Devrimi, dışarıda güneşin açması, biri tarihsel diğeri fiziksel birer olgu’dur.

Buna karşın yağmurun yağmasını bazılarımız iyi, bazılarımız da kötü olarak değerlendirir. Bu onun değersel yanıdır.

Değerlerin Nesnel Olması  ; Değerlerin farklı gruplara göre değiştiği veya farklı zamanlarda, farklı insanlar tarafından, farklı şeylerin değerli olarak görüldüğü gerçeğindedirler. Değişen şey değerler değil, onları algılayan gruplar ya da bireylerdir.

Socrates’e göre değerler nesnel bir yapıya sahiptir.  Platon da aynı düşünceyi savunur, özellikle ‘ahlaksal değerler bağımsız ve mutlak olarak doğru veya yanlıştır’der.

Değerlerin öznel olması : Değerlerin öznel olduğunu savunanlar, nesnelere yüklenen değerlerle, onların gerçekten nesnel olan nitelikleri arasında bir ayrım yaparlar. Örneğin bir cismin ağırlığı, sürekli herkes için aynıdır. Buna karşın bu cismin altın olduğunu farz edelim. Onun azteklerle İspanyollar için aynı değere sahip olmadığı ortaya çıkar.çölde susuz kalan biri için su, ormanda karanlıkta kalan biri için ateş çok önemlidir. Buna karşılık aynı şeylerin normal koşullarda hiç de aynı olmadığı ortadadır.

Bu iki örnek de değerlerin yapısı hakkındadır. Üçüncü bir görüşe geçmekte yarar vardır. Bu görüş değerlerin ne salt olarak nesneler veya olayların kendilerinin bir özelliği olduğunu, ne de salt olarak insanlar tarafından yaratıldığını ileri süren görüştür. Bu görüşe göre değerli olan bir şey de hem nesnel, hem de öznel bir yan vardır.

O halde değer nesnelerin nitelikleri ile bu niteliklere ihtiyacı olan, onları beğenen ya da arzulayan öznenin özellikleri arasındaki bir ilişkiden kaynaklanır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.