Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

AHLAKSAL DAVRANIŞIN KOŞULLARI

Ahlaksal davranış,  ahlaksal olarak yargılanması veya değerlendirilmesi mümkün olan bir davranıştır. Böyle bir davranışın bazı koşulları olacağı açıktır. Herşeyden önce istemli, bilinçli ve özgür bir davranış olması gerekir.

İstemli ve bilinçli olması; onun isteyerek ve bilincinde olunarak seçilmesi demektir.

Özgür bir davranış olması; O davranışı seçmek ve gerçekleştirmek üzere insanda bir güç ve yeti olması anlamına gelir. Bu güç veya yeti genel olarak özgürlük adıyla adlandırılır. Ahlaksal bir davranışın, bu davranışı yapan öznenin özgür olması gerektiğini varsaydığı açıktır. Özgürlük, insanın davranışını kendi iradesiyle belirlemesidir.  Özgürlük problemi felsefenin en önemli problemlerinden biridir.

Özgürlük hakkında yapılan yanlış iki yorum :

   I.     Özgürlüğü, insanın kendine göre davranma, arzularını, içgüdülerini dilediğince ve herhangi bir engelle karşılaşmadan doyurma imkanını bulma olarak gören anlayıştır. Haklı olarak böyle bir özgürlüğün, özgürlükten çok onun tersi olarak kölelik olduğu apaçık görülür. Arzuların esareti.

   II.     Diğer bir görüş ise; Özgürlüğün nedeni olmayan saf bir seçim, her türlü nedeni aşan, esrarengiz, akıl-dışı bir karar olduğu anlayışıdır. Böyle bir esrarengiz karar veya seçimin bilimsel-tecrübi olarak kanıtlanmasının imkansız olması bir yana, eğer gerçekten var ise böyle bir özgürlüğün, ahlakın anlamını ve değerini kesinlikle ortadan kaldırdığı apaçıktır.

O bilimsel-tecrübe ile açıklanamaz, kanıtlanamaz. Çünkü bilim ve deneylerimiz yaptığımız her davranışın, gerçekleştirdiğimiz her seçimin-farkında olalım ya da olmayalım- bir nedeni olduğunu göstermektedir. Nedeni olmayan bir davranış ve seçim, nedeni olmayan bir eser kadar saçma ve anlaşılmaz bir şey’dir. Böyle bir özgürlüğün ahlaki bir değeri olmadığı, tam tersine ahlakı anlamsız kıldığı ortadadır.

Ahlaksal Davranışın Koşulları:

1)    Bir eylemin ahlaksal olarak değerlendirilmesi için onun bilinççli olarak istenmesi ve özgür bir biçimde gerçekleştirilebilmesi gerektiğidir.

2)    Ahlaksal davranışın hayatımızın temel doğrultusu üzerinde etkide bulunan bir davranış olmasıdır. Burada ahlaksal davranışın etkisinin geniş olmasından bahsetmiyoruz. Yani 6 milyon yahudiyi öldürmekle bir insanı incitmek arasında ahlaksal değerlendirmenin konusu olması bakımından bir fark yok. Yapısal fark yok. Başka farklar var.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.