Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KANT VE ÖDEV AHLAKI

Kant, herhangi bir çıkar ahlakına en şiddetli karşı çıkanlardandır. Ahlaki bakımdan iyi denen davranışı insanın doğal arzularının, eğilimlerinin doyurulması olarak açıklayan ahlak kuramlarına karşı şiddetle mücadele etmiş, bu kuramları reddetmiştir.

Ona göre ahlaki değerler Empirik-duyusal açıdan türetilemez ve onlara indirgenemez.

Kant bir hümanisttir. Yani o, ahlakın kaynağını insanı aşan herhangi bir dış ilkede bulmaz. Ona göre ahlakın kaynağı tanrı bile değildir. Kant’a göre insan, otonom bir varlıktır. Yani o, kendi yasasını kendisi koyar. Kendi koyduğu yasasına itaat etmesi de onun özgürlüğüdür. O halde ahlak yasasının kaynağı insandır. Kant insanı insan yapan, onu diğer varlıklardan ayıran gerçek insani özelliğin saf akıl olduğunu düşünür. Ahlak değerlerinin kaynağı, insan aklı veya akıllı insanlardır. Bu akıl ahlaki olarak insanda kendisini vicdan olarak ortaya koyar.

Kant’a göre ahlaksal eylemler ancak özgürce yapılan eylemlerdir. Ödev duygusunun sonucunda yapılan eylemler ahlaksal eylemlerdir.

O halde saf, iyi niyete dayanan ve ödev duygusundan doğan eylemler, sonuçları ne olursa olsun, ahlaksal eylemlerdir.

Kant ahlakının temel kaygısı veya amacı, akla uygun davranmak, aklın sesini dinlemek ve bir ödev olarak kendisini ortaya koyan ahlaki buyruğa itaat etmektir.

Kant ahlakının birinci ilkesi, aklın birinci ilkesi olan çelişkiden kaçınmaktır. İkinci ilkesi ise ahlaki davranışlarda insanı en yüksek bir değer olarak anlamaya yöneliktir. Üçüncü ilkesi ‘ Her zaman akıllı iradeni evrensel bir yasa koyucu olarak tesis edeceğin bir şekilde davran’.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.