Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DEVLETİN GEREKLİLİĞİ VE ANARŞİZM:

Siyaset felsefesinin ilk sorunu (sorusu), devletin gerekli olup olmadığı sorunudur. Bazı düşünürler devlet olmadan da adil ve uyumlu bir düzen içinde yaşayabileceklerini söylerler.

ANARŞİZM: İnsanların devlet olmadan da adil ve uyumlu bir düzen içinde yaşayabilecekleri, insanların üstünde bir devlet sisteminin kurulmasının onlara zarar verdiği ve kötülük ettiği kanısındadır. Bu görüşe Anarşizm, savunanlara da Anarşist denir. Ne tanrı, ne efendi.

SOFİSTLER: Onların yaptığı temel ayrımlardan biri doğa-yasa, doğal olan-yasal olan ayrımıdır. Sofistlere göre doğal olan insanın özüne daha uygun, dolayısıyla doğru ve iyi’dir. Yasal olan ise insanın özüne aykırı, yalnızca toplumun sonuçları olan şeydir. Ve dolayısıyla yapay ve kötüdür. Bu yapay ve yasal kurum da devlettir.

KİNİKLER: Uygarlığın her türlü ürününü değersiz bularak reddederler. İşte devlet ve yönetim de kiniklere göre, uygarlığın sonucu olan yapay ve insan doğasına aykırı kurumlardandır. İnsan eğer mutlu olmak istiyorsa devletten kaçmalıdır.

MARXİZM: Marx da bir bakıma devlete karşıdır. Onun sınıflı bir toplumun ürünü, bir sömürü ve baskı aracı olarak görür. Çünkü Marx’a göre tarih, sınıf savaşlarından ibarettir. Devlet de bir sınıftır.bu yüzden Marx içinde yaşadığı bir ‘bujuva’ devleti olarak görür. O halde sınıflar ortadan kalktığında devlet de ortadan kalkacaktır.

Ancak bütün bu görüşler, bu düşünürlerin toplum düşmanı, ahlak karşıtı insanlar oldukları anlamına gelmez. Tam tersine onlar bireysel hayata ve bu hayatta gelişen ilişkilere önem verirler.

Özetle bu düşünürlere göre devlet, yapay hatta doğaya aykırı bir kurumdur.

DEVLETİN EGEMENLİĞİNE KARŞI YAPILAN ELEŞTİRİLER:

Tanrı Devleti: Teokratikdevlet veya siyaset anlayışına yapılan eleştiriler:

1.         Eleştiri : Bu tür bir kuramda tanrının varlığını kabul etmeyenlerin durumunun ne olacağı eleştirisidir. Bu, insanları kaynağına inanmadıkları yasalara uymaya zorlamak, zorbalık olacağı gibi bu davranış öte yandan toplumda ciddi problemlere yol açar.

2.         Eleştiri: Tecrubi alandan gelen bir itirazdır. Batı toplumlarında insanlar, uzun bir zamandan beri ilahi kaynaklı olmadığı bilinen egemenlikler altında yönetilmişlerdir. Ve bu durumdan oldukça memnundurlar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.