Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PLATON VE SEÇKİNLER EGEMENLİĞİ:

Antik Yunanistan da küçük, bağımsız şehir devletleri içerisinde ‘soylular’la ticaret ve sanayinin gelişmesi sonucu ortaya çıkan ‘burjuva sınıfı’ arasında siyasi iktidar mücadeleleri ortaya çıkmıştır. Bu mücadeleler aşağı-yukarı 3 yüz yıl sonra, başta Atina olmak üzere bir çok Yunan şehir devletinde geniş halk kitlelerinin siyasal egemenliği eline geçirmesi ile sonuçlanmıştır. Ancak şehir devletleri içinde rakip sınıflar arasındaki bu kronik mücadeleler, bu mücadelelerin oluşturduğu gerginlik ve sürekli iç savaş durumu istikrarsızlık oluşturmuştur. Bu istikrarsızlık, toplu hayatı için hayati değere sahip mevkilere yeteneksiz insanların seçilmesi, kitlelerin güzel konuşan bir takım şarlatanların peşinden bilinçsizce sürüklenmesi bir çok filozofu halkın kendi kendisini yönetebileceği görüşüne şüphe ile bakmasına sebep olmuştur. Ve demokrasiye karşı seçkinlerin, uzmanların, teknokratların yönetim anlayışı geliştirilmiş.

 

BU EGEMENLİĞE GELEN ELEŞTİRİLER:

1.         Eleştiri : Yönetimin bir bilim olduğu görüşüne yöneltilen eleştiridir. Platon’un bütün akıl yürütmesi bu öncüle dayanır. Fakat bu öncülün doğru olduğunu gösteren ne bir tarihsel ne de kuramsal kanıt vardır. Sonra Platon yöneticilerin mutlak otoriteye sahip olmaları gerektiğini söyler. Oysa yine tarih ve deneyim, denetlenmeyen iktidarın keyfileştiğini ve zalimleştiğini gösterir.

Platon yöneticilerin yanılmaz olacağını savunur. Oysa çağdaş demokrasiler insanların yanılabilir olduğu varsayımından hareket etmekte ve bu rejim,  insanların, liderlerin veya partilerin yanılmaz olduğunu düşünen siyasi rejimlerden çok daha başarılı sonuçlara ulaşmaktadır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.