Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

J.J. ROUSSEAU VE DEMOKRATİK TOTALİTARİZM

Rousseau egemenliği gücünün mutlaklığı ve sınır tanımazlığı konusunda Hobbes ile aynı düşünür. Ve bu bakımdan da Locke gibi bu gücün kesin olarak sınırlandırılmasını isteyen klasik liberal demokrasi geleneğine ait düşünürlerden ayrılır.

Rousseau’ya göre genel irade, özel, bireysel iradelerin toplamı değildir.  Onların ortak yanı otaklaştırılabilir yanıdır. Genel iradenin tezahür ettiği yer halk meclisleridir. Ancak genel irade her zaman evrensel olmayabilir. Toplumu bir sözleşme üzerine dayandırır.

Rousseau görüldüğü gibi Hobbes’tan farklı olarak tek bir kişinin egemenliğini değil, bütün olarak halkın egemenliğini savunmaktadır. Hobbes’un tamamen tersine olarak halkın, hiçbir kurum, hiçbir şahsa gerçek anlamda teslim ve terk edemeyeceği üzerinde ısrar eder.

Hobbes’ta uyrukların egemen bütün hak, yetki ve güçlerini terk etmiş olmalarına karşılık, Rousseau’da tersine temsilciler, milletvekilleri, gerçek egemen olan halkın murakabesi altında bulunurlar. Hatta onların gerçek bir güce sahip oldukları da söylenemez. Çünkü Rousseau’ya  göre egemenlik birdir, bütündür, bölünemez, devredilemez.

ROUSSEAU’YA YAPILAN ELEŞTİRİLER:

Onun demokrasisinin ne kadar baskıcı, totaliter unsurlar içerdiği açıkca görülmektedir. Bu demokraside yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrılmamıştır. Böylece dengeleme ve kontrol etme imkanları ortadan kalkacaktır.

Rousseau birey-yurttaş ile devlet arasına herhangi bir aracı kurumun girmesine izin vermemektedir. Bunun sonucunda sivil toplumu meydana getiren örgütleri halkın iradesini temsile yetkili kurumlar olarak kabul etmemektedir. Siyasi güce herhangi bir şekilde sivil toplum örgütlerini katma yoluna  gitmemektedir.

Ayrıca Rousseau’nun niyeti, bireysel özgürlük, bağımsızlık gibi değerler üzerinde bilinen hassasiyeti ne olursa olsun, sistemin Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından önce varlığını gördüğümüz halk cumhuriyetleri tipinde baskıcı, totaliter rejimlere götürme iddiasını taşıdığı inkar edilemez.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.