Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DEĞERİ MEYDANA GETİREN ŞEY NEDİR?

Değerlerin nesnel mi, öznel mi, yoksa başka türden bir şey mi olduğu sorusu yanında diğer sorun, değerli bir şeyi değerli kılan şeyin ne olduğu sorusudur. Bu soruya üç ayrı cevap verilir:

v  Değer Tanımlanamaz Bir Şeydir: Bu görüşü Moore ileri sürer. Ona göre kavramlar bileşik ve basit kavramlar olarak ikiye ayrılır. Bileşikler, basit kavramlardan oluşurlar ve bu kavramlar aracılığıyla tanımlanırlar. Kırmızı, tanımlanamaz bir renktir. Yani kırmızıyı tanımlayan ondan daha basit bir kavram yoktur. Ancak bir kalemi kırmızı olarak tanımlayabiliriz. Kırmızı, bir köre anlatılamaz. Değerler bu tür basit varlıklardır. Onlar ya görülürler ya da görülmezler. Görme yetisine sahip olmayan birine onları göstermek mümkün değildir.

Yine örneğin bir filmi güzel bulan birisi, filmin efektlerini ya da senaryosunu güzel bulmuştur. Bu nedenle film hoşuna gitmiştir.

Bu görüşe yapılan eleştiriler; Toplumsal ahlaksal veya estetik değerler üzerinde tartışma yapmanın mümkün olmayacağı, bunun da toplumsal uzlaşmayı imkansız kılacağı itirazıdır. Moore’a göre eğitimin ne faydası olabilir? İnsanların belli kurallar koyması, belli değerler şekillendirmesi her zaman yanlıştır.

v  Değerli Olan, Haz Verici Olandır: Değerli olan çözümler haz verici olurlar. Süt içmek değerlidir. Çünkü sütün insan vücuduna bir çok faydası vardır. Sanat eserleri de haz verirler. İzleyen ya da dinleyenler, hoşlandıklarını veya hoşlanmadıklarını belirtirler. Yani nesnel değerden çok bize verdiği haz önemlidir. Hayatımız bizim için değerlidir. Ancak onu bazı daha değerli gördüğümüz şeyler uğruna tehlikeye atarız. Değerli bulunan bazı şeyler uğruna ölümü göze almak değerli bir davranıştır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.