Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

EPİKUROS VE ACIDAN KAÇIŞ

Epikürcülere göre, ahlaki bakımdan arzu edilen şey (doğal olarak arzu edilmesi gereken şey) doğal olarak gerçekte arzu edilen şeydir. Bütün canlılar, bu arada insanlar hazzın peşinde koşar, acıdan kaçarlar. O halde haz iyidir, acı kötüdür.

Epikuros’un hazdan kastettiği Aristippos’dan farklı olarak dinamik, aktif değil pasif hazdır. Yani bu haz, çoğu durumda hazdan çok acının yokluğudur.

Epikürcüler, acı ile birlikte bulunan haz ile öyle olmayan haz arasında bir ayrım yaparlar. Ölçülü yemek, içmek ikinci türden hazlardır.

Hazcılığın iki türü vardır; Psikolojik ve ahlaksal hazcılık.

Ahlaksal Hazcılık: insanların hazzın peşinden koştukları gerçeğinden veya psikolojik gözleminden hareketle, insanların haz peşinde koşmaları gerektiğini savunurlar.

Psikolojik Hazcılık: İnsanların bilinçli eylemlerinde haz peşinde koştuklarını  savunan psikolojik kuramdır.

Psikolojik hazcılığa, insanların her zaman haz peşinde koşmadıkları gerçeğiyle itiraz edilebilir. Ahlaksal hazcılığa ise vatan savunması yapması gereken insanların cepheden kaçarak hazlarını düşünmeleri düşüncesinin çelişkisiyle itiraz edilebilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.