Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FAYDACI AHLAK GELENEĞİ (Hume, J. Bentham, S. Mill)

Faydacılar, yapılmış olan bir eylemin doğru veya yanlış olduğunu belirtmek için nesnel bir ölçüt ortaya koyma çabasındadır. Bu ölçüt de ‘fayda’dır. ‘En büyük sayıda insana, en büyük ölçüde mutluluk sağlayan bir eylem’ doğru eylemdir. Mutluluktan kastedilen hazdır. Yani ’En büyük sayıda insana, en büyük miktarda haz veren bir eylem’ ahlaksal bakımdan doğrudur.
Faydacılık, siyasal sistem olarak demokrasiyi savunur. İnsanların eşit olarak ele alınması ve toplam hazzın toplam insana bölünmesi de demokratik bir zihniyetin göstergesidir. Ahlaksal bakımdan iyi olanı, davranışın veya eylemin motifinde, niyetinde veya kendisinde değil, sağladığı sonuçta bulurlar. Bencil hazzın yerine, en büyük sayıda insanın hazzı konmaktadır. Yani bir eylem, başkaları için de haz verici olmadığı sürece, birey için de haz verici olamaz.
Faydacı ahlakın niyetleri göz önüne almamasına itirazlar gelmiştir. Örneğin bir insana iftira atılmış ve bu insan işini değiştirmek zorunda kalmıştır. Bu iş değişikliği ise ona daha fazla gelir getirmiştir. Eylemin sonucu iyi olmasına rağmen nedeni kötüdür.
Yine faydacılar hazzın ölçülebileceği görüşündedir. Ancak bir eylemin sonuçlarından bazısı hemen, bazısı da zamanla ortaya çıkar. Bu nedenle bunları birbirinden ayırıp ölçmek imkansız gibidir.
Ahlaksal olarak çok sayıda insanın mutluluğunun öne çıkarılması da eleştiri konusu olmuştur. Socrates’in ölümüne çok sayıda insanın sevinmesi, bu ölümün iyi olduğunu göstermez.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.