Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SİYASET FELSEFESİ

İnsanlar her zaman belirli bir toplum içinde, ahlak kuralları denen kurallar çerçevesinde yaşarlar. Ancak zamanla ahlak kuralları yetersiz gelince, hukuki, siyasal toplumlara dönüşür. Yani toplumsal yaşam, bir egemen gücün çıkardığı yasalara uymak suretiyle devam eder. Siyaset felsefesi, aynı politik otoriteye, aynı yasaya itaat eden insanların meydana getirdiği siyasal topluluğu konu alan bir disiplindir.

 

SİYASET FELSEFESİ VE ETİK

Siyaset felsefesi genel olarak ahlak felsefesine benzer. Ahlak felsefesini, insan için genel olarak iyi bir hayatın ne olduğunu araştıran, buna bağlı olarak insanların nasıl yaşaması ve davranması gerektiğini belirlemeye çalışan bir disiplin olarak tanımlayabiliriz. Siyaset felsefesinin de aynı amaçları benimsediği görülür.

Ahlak felsefesini, siyaset felsefesinin bir parçası olarak görmek mümkündür. Siyaset ve ahlakın sıkı bir ilişkisinin oluş nedeni, kaynağında her ikisinin de iyi ve mutluluk sorunu ve iyi yaşama sorunu ile ilgili konuları ele almalarıdır.

 

SİYASET FELSEFESİ VE SİYASET BİLİMİ

Siyaset bilimi, başta devlet olmak üzere siyasal kurumları, siyasal rejimleri (krallık, tiranlık, demokrasi, diktatörlük….) siyasal yapı ve süreçleri (egemenlik, uyrukluk) sistemli bir biçimde ve herhangi bir değer yargısında bulunmaksızın, sırf açıklayıcı ve betimleyici bir tarzda inceleyen disiplindir.

Siyaset felsefesi ise belli bir hayat felsefesini, siyasi iyi denen değerlerin ışığı altında, siyasi iyinin doğasını araştıran bir değerler felsefesidir.

 

SİYASET FELSEFESİNE İKİ YAKLAŞIM BİÇİMİ

*        Klasik Siyaset Kuramı: Klasik siyaset kuramları, kaba taslak bir biçimde ideal bir toplumun gerçekleştirilmesi konusunda öğütler verir.

*        Modern Siyaset Kuramı:  Bu tür öğütlerin anlamlarını açıklamaya çalışır. Felsefi analize ağırlık verir. Devlet, iktidar, egemenlik gibi kavramları analiz etmeye ve açıklamaya çalışır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.