Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SOSYOMETRİK TERCİH VE ÖRÜNTÜ

Birbirlerini tanıyan insan gruplarına uygulanır. Bu gruplarda birbirlerini kabul etme de, reddetme de vardır. Bu nedenle seçmeye ya da reddetmeye sosyometrik tercih denilir.

Örüntü: Bu kabullerin ya da reddetmelerin oluşturduğu bir şema bize sosyometrik örüntüyü verir.

Sosyometri uygulamasında 3 yol vardır.

  1. Kağıt-kalem testiyle tercih etme: 3 kişi ya da daha fazla kişiyi kabul ya da reddetme olabilir.
  2. Sözel olarak tercih belirleme: Psikodramanın ilk aşamasında (ısınma) oluşur. Başrol oyuncusuna oynayacağı oyunun özeti gösterilir. Hangisini oynamak istiyorsa onu tercih eder.
  3. Aksiyonlarla tercih belirleme: Bir önerge verilir. Herkes ayağa kalkarak ikişerli ve üçerli gruplar oluşturur. Genellikle herkes samimi olduğu arkadaşları ile grup oluşturur. Daha sonra oluşan bu grupların sosyometrik örüntüsünü çıkararak yorum yapılır. Ölçüt çok önemlidir ve taviz verilmez. Belli bir konuyu kiminle çalışmak istersin, oyunda kimle oynamak istersin, kimi seviyorsun-sevmiyorsun, vb. sorulara 3 kişiyi yazmaları istenir.

Kişinin toptan kişiliğini övmek ya da yermek yerine bir davranışı övmek ya da yermek önemlidir.

ÖLÇÜTLER NASIL OLMALIDIR?

  •  Ölçütün birden fazla olmasında yarar vardır.
  •  Ölçütler öyle ayarlanmalı ki, denekler spontan bir şekilde cevap vermelidir. Örneğin, evli bir kişiye evlilikle ilgili sorular sorulabilir fakat, bekar birine sorulmamalıdır.
  •  Ölçütler belirgin ve kolay anlaşılır olmalıdır.
  •  Sosyometri uygulamadan önce, uygulayacağımız kişiler güdülenmelidir. Bu duruma ‘dürüstlük spontanlığı’ adı verilir. Sosyometrinin geçerliliğini ve güvenilirliğini artırır.

TELE KAVRAMI: Moreno, kişilerarası teknikte empati, transferans ve tele kavramının öneminden bahseder. Tele kavramını ilk olarak Moreno kullanmıştır. İki insanın karşılıklı olarak yaşamalarıdır. Empati kişinin, karşısındaki kişinin durumunu anlamasıdır. Tele ise, her iki kişinin de, birbirlerinin duygu durumunu anlama halidir. Empati tek yönlü, tele ise çift yönlü, karşılıklıdır.

İki insan arasındaki karşılıklı duygu alışverişinde, birinden diğerine aktarılan en küçük duygu birimi Tele’dir. Tele aynı zamanda bir ara değişkendir. Sosyometri, karşılıklı çekmeleri ve itmeleri ortaya koyduğuna göre, Tele’yi ölçmektedir.

SOSYAL ATOM: Moreno’ya göre sosyal evrenin en küçük birimi insan değil, sosyal atomdur. Senin için kimler önemlidir? sorusuna verilen cevap sosyal atomu oluşturur. Bazı sosyal atomlar sevdiklerimizden, bazıları da sevmediklerimizden oluşabilir. Kimi sosyal atomlar hayatta olabilir, kimileri de ölmüş olabilir.

Sosyal atom  üç katmandan oluşur:

İç çekirdek: Psikolojik atomu oluşturur. Burada tele ilişkisi vardır.

Dış çekirdek: Sosyal ilişkiler var, Tele yok.

Sosyal atom eşiği: Bireysel atomlar denir. Çoğu zaman geçirgendir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.