Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KİMDİR BU?  NEDİR BU? TEKNİĞİ

Öğrencilerin birbirleri hakkında kanaatlerini ortaya koyan bir tekniktir. Bu teknikte bir dizi kişilik özelliği ya da davranış özelliği belirtilir. Öğrencilerden her bir özelliğin karşısına, bu özelliği en iyi temsil eden arkadaşının ismini yazması istenir. Bu davranış tarzları hem olumlu türden olmalı, hem de olumsuz türden olmalıdır. Sadece olumlu ya da sadece olumsuz yazmak yanlıştır.

Sıraladığımız her özelliğin karşısına yeteri kadar boşluk bırakmalıyız.  Her üye birden fazla isim yazabilir.

Örnek; Derse sık sık geç kalan kimdir? Çok temiz olan kimdir? Yalnızlıktan hoşlanan kimdir? Herkese yardım etmek ister, çevresine çok kaba davranır vb.

Bir karton üzerine yazılarak öğrenciye sorulabilir ya da tahtaya yazarak yazılarak 1.2.3.4. gibi her numaranın karşısına arkadaşlarını yazar.

Kimdir bu tekniği, kişinin kendisini nasıl algıladığını ortaya koyar. Üyelerin kişiye bakış açılarını ortaya koyar. Daha sonra bu teknikle elde edilen veriler toplanır ve değerlendirmeye gidilir. Tablolar hazırlanır. Bu şekillerden bir satıra-sütuna öğrenci isimleri ve özellikleri yazılır. Satır sütun kesiminden olağan kareler meydana gelir. Sınıfta bir kişinin kendisini nasıl gördüğü ve sınıf ile kendi algısı karşılaştırılır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.