Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KİŞİLİK KURAMLARI

İnsanı anlamadan onun hiçbir özelliğini açıklayamayız. Kişilik özelliklerini bilmeliyiz ki insan hakkında davranışsal öngörülerde bulunabilelim.

ŞAHSİYET: Psikolojide en çok incelenen ve en çok teori üretilen konudur. Çünkü şahsiyet, psikolojide merkezi bir öneme sahiptir. Kelime karşılığı olarak ‘personality’ ve ‘personalite’ kavramları; tiyatroda oyuncuların yüzlerine taktığı maske anlamına gelir. Şahsiyet maske kökünden gelmiştir. Bu terim başlangıçta insanın aslından ziyade görünüşünü ifade ederdi. Bazı psikologlara göre şahsiyet adeta aldatıcı bir görünüştür. Romalılarda ise kelimenin anlamında değişme meydana gelmiştir. Persona kelimesi ayırt edici vasıflarla oyuncunun kendisi için kullanılmaya başlanmıştır. Bu, adeta aldatıcı bir görünüşten gerçek, asıl manasına doğru bir kaymadır. Bazı psikologlara göre şahsiyet; başkalarına gösterilen veya gösterilmesi istenen yöndür.

Yine bazı psikologlara göre bu dış görünüşün altında gizli, hatta meydana çıkarılması zor olan insanın asıl özü mevcuttur. Şahsiyetin bir tarafında doğuştan gelen özellikler, diğer tarafında ise sosyo-kültürel sınırsızlıklar vardır. Yani şahsiyette, her insanın çevresine hoş görünmek için bir dış görünüş (İmaj) oluşturma ihtiyacı vardır. İşte bu durum, şahsiyette düaliteyi meydana getirir.

William James (Fonksiyonalizm); sosyal ben, Jung; persona ile her insanın bir sosyal ben’i, yani ego’su olduğunu öne sürmüştür. Freud; süper ego ve ego ideali kavramı, Horney, mükemmel görünme ihtiyacı (Facade) ile açıklamıştır. Facade’nin diğer anlamı görünen kısımdır. Horney’e göre insan adeta baştanbaşa bir cephedir. Her insan bu cephe (görünen kısım) içinde yaşar. Çünkü bütün değer yargıları bu Facade’de toplanmıştır. Horney’e göre, bu cephe beklide gerçekleştirmek istediğimiz maskedir. Bu maskenin altında direnen güçler vardır. İşte çatışma burada meydana gelir. Şahsiyet psikolojisinin önemli kavramlarından biri de çatışmadır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.