Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

KİŞİLİK TEORİLERİNE GENEL BAKIŞ

ŞAHSİYET TEORİLERİNE GENEL BAKIŞ
Kişilik teorileri geliştiren kuramcılarda temel amaç, insanı farklı ve başkalarına benzeyen yönleri ile incelemektir. Yani kişilik teorileri hem insanlar arası farklılıklara, hem de benzerliklere önem vermektedir. Genel olarak şahsiyet alanındaki teorileri 4 grupta ele alıyoruz.
1.    TREYT (TRAİT) TEORİLERİ (VASIF TEORİLERİ): Bu teoriler bireyleri başkalarından ayırt edici yönleriyle ele alırlar. Ferdin çeşitli durumlarda sergilemiş olduğu özel davranışların tutarlılığını incelerler. Çünkü bu teoriler, davranışın kişiyi başkalarından ayıran yönleri ile ilgilenirler. Bu konuda şahsiyeti ölçmek için kişilik testleri ve reyting (derecelendirme) ölçekleri kullanılır. Vasıfları ölçme yollarından biri de ‘faktör analizi’ metodudur. Vasıf: Bireyin karşılaştığı stimuluslara %50’den fazla aynı reaksiyonları göstermesidir.
2.    TİP TEORİLERİ: Vasıf kavramından farklıdır. Bunlar, davranışın aynılığını, benzerliğini esas alırlar. Vasıflar birleşerek tipleri meydana getirirler.
3.    PSİKANALİTİK TEORİLER: Freud, kişiliği tanımlamada ilginç bir tecrübe geliştirmiştir. Farazi bir teori olmasına rağmen inandırıcı bölümleri vardır. Kişiliği bir bütün olarak ele almış ve 3 sistemin bu bütünü oluşturduğunu iddia etmiştir. İd, ego, süper ego. Bu 3 sistem kişilik teorisinin temel taşlarıdır. Bu 3 sistem biyo-psiko-sosyal faktörlerin organize olmasıdır.
4.    SOSYAL ÖĞRENME TEORİLERİ: Bu alandaki şahsiyet teorileri tamamen öğrenme prensiplerinden ve teorilerinden hareket ederler. Kişiliği öğrenme ile açıklarlar. Bunlar davranışçı psikologların geliştirdiği teorilerdir. Gözlenebilen davranış önemlidir. Sosyal öğrenme teorilerine göre kişilik, öğrenilmiş bir davranıştır. Tıpkı operant şartlanma, klasik şartlanma, taklit ve model alma gibi.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.