Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ŞAHSİYETİ MEYDANA GETİREN FAKTÖRLER-OBJEKTİF VE SUBJEKTİF MANADA ŞAHSİYET

Geliştirilen teorileri hareket noktalarında bazı farklılıklar vardır. Objektif anlamda şahsiyet denildiği zaman kastedilen, her insanın bir karakterinin olduğudur. Karakter, bir şahsiyetin ortaya çıkışıdır. Şahsiyetin görünen tarafı objektiftir. Sosyal şartlar fertte iz bırakı ve fert bu izleri kendince değiştirir. Bu izleri kendine uygun bir iz haline getirir. Kurt LEWİN bu duruma ‘hayat stili’ der.

Sübjektif anlamda şahsiyetten kastedilen benlik bilincidir. Benlik bilinci demek, insanın kendi kendisini tanıması, bilmesidir. Ancak benlik bilince her zaman aynı derecede güçlü değildir. Özellikle patolojik ruhsal hastalıklarda bu bilinç değişebilir. Hatta bazen hastalığın cinsine göre tamamen dağılabilir. Benlik bilincini düşünce tarihinde en iyi dile getiren filozof Descartes’dir. ‘Düşünüyorum o halde varım.’ Bu ifade bize benlik bilincini gösterir.

Yahya KEMAL, insan hayal ettiği müddetçe yaşar, der. Şahsiyet incelenirken benlik bilinci çok büyük bir öneme haizdir. Psikologlar ben’i üçe ayırırlar.

1.    FİZİKSEL BEN: Çocuk tarafından en erken tanınan, bilinen ben’dir. Fakat çocuk kendi beniyle diğer eşyalar arasındaki farkları yetişkin bir insan kadar algılayamaz. Kendi bedeniyle dışarıdaki objeleri net bir biçimde ayıramaz.  Örneğin, gemiyi suda gören çocuk, geminin üşüdüğünü düşünebilir. Çünkü kendisi de suda üşümektedir. Dış dünyayla kendi benini henüz ayıramaz.

2.    SOSYAL BEN: Sosyal yaşamdan önce gerçekleşmez. Bu ben’in elde edilmesinde en önemli faktör, diğer insanları tanımak, onlarla ilişki kurmaktır. Çocuk diğer insanları taklit ederek kendi benini zenginleştirir. İsim, sosyal ben’in en önemli sembolüdür.

3.    MORAL BEN: En geç elde edilen ben’dir. Çünkü çocuk kendi hislerini ve düşüncelerini başkalarına yansıtamaz. Yani çocuk, kendi hislerini ve düşüncelerini gerçekleştiremez. Kısacası, moral ben’i kazanmak, düşünce dünyasıyla eşya dünyasını birbirinden ayırt etmeyi gerektirir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.