Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PSİKANALİTİK TEORİ

Sigmund FREUD 1836 yılında Avusturya’da doğmuş ve 1939 Londra’da ölmüştür. 80 yılını Viyana’da, son 3 yılını da İngiltere’de geçirmiştir. Onun doğduğu 19 yy. ortalarında dünya bilimsel açıdan büyük gelişmeler göstermiş ve ortaya atılan teoriler büyük çalkantılara yol açmıştır. Onun psikanalizi kurmasında en büyük katkı Darwin’den gelmiştir. Bu çağı en çok etkileyen olaylar ve teoriler, Darwin’in evrim teorisi, Mendel’in kalıtım teorisi, Helmholtz’un enerjinin korunması düşüncesi ve daha sonra Freud’un hocası olan Breuer’in dinamik fizyoloji görüşüydü. Freud’un doğduğu çağ, bu teorilerin gündemde olduğu bir çağdır. Dolayısıyla bu çağda doğmuş olması nedeniyle teorisini de bu düşünce ikliminde gerçekleştirmiştir. Tıp tahsilini Viyana Üniversitesinde tamamladı. Doktor olması ve hastaları ile yakın olmasının kurduğu teoriye büyük katkısı olmuştur. İnsanı bir enerji kütlesi olarak ele alır. Bundan hareketle Freud’u dinamik psikolojinin öncülerinden biri olarak ele alıyoruz. Aslında dinamik psikolojinin ilk çekirdeğini İngiliz psikolog Jackson’da görüyoruz. Jacksonizm de denilen bu akımda, insan dinamik bir yapı olarak ele alınmıştır. Bu akım insan yaşamını iki temel sürece bağlamıştır. Bu süreçlerden biri, insanın tekâmülü, diğeri ise çözülmesidir. Jackson’dan sonra Freud’un en çok etkilendiği isim Fransız psikiyatrist Pierre JANET’dir. Janet dinamik psikolojini kurucusu sayılır. Psikolojiye ‘psikolojik tansiyon’ kavramını sokan kişidir. Freud o zamanlar nöroloji bilimindeki büyük gelişmeleri görüyor ve bu nedenle nörolojiden faydalanma yoluna gidiyor. 1856 yılında Fransız psikiyatrist Charcot ile hipnotizma ve histerinin tedavisi üzerine çalışmıştır. Daha sonra da Breuer ile çalışmalarına devam etmiştir. Bu tarihlerde Freud’un araştırmacılık yönünün baskın olduğunu görüyoruz.  Bacon ve J.Stuart Mill’in yöntemlerini kullanıyor.

1900’lü yılların başında ‘Rüyaların yorumu’ adlı kitabını yazmıştır. 1909 yılında ise ABD’de psikoloji laboratuarını kuran Stanley HALL, verdiği bir dizi konferanstan sonra ünü bütün dünyaya yayılmıştır. Hall büyük bir psikolog olarak dünyaya, insana yepyeni bir bakış açısı bırakmıştır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.