Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ŞAHSİYETİ MEYDANA GETİREN FAKTÖRLER

Şahsiyetin özü doğuştan tam olarak mevcut değildir. Şahsiyet, belirli bir olgunluğa eriştikten sonra meydana gelir. Örneğin Freud 5 yaşına kadar şahsiyetin meydana geldiğini söylemiştir. Şahsiyet başlangıçta çok basit denilebilecek 3 özellik taşır. Fakat zamanla bu vasıflar giderek çoğalmaktadır. Bu faktörler:

1.    Fiziksel yapı faktörleri

2.    Biyolojik yapı faktörleri

3.    Psikolojik yapı faktörleri

Acaba bu faktörlerin yalnızca birini ele alarak şahsiyet açıklanabilir mi? Şüphesiz ki hayır. Eğer bu özelliklerden yalnızca birini ele alarak şahsiyeti açıklamaya çalışırsak, bilimsel bir sonuca ulaşamayız. Çünkü sadece biyoloji, sadece anatomi, sadece kimya, sadece psikoloji vs. insan şahsiyetini tam anlamıyla izah edemez. Şahsiyet dediğimiz organizasyon, yukarıda sıralanan faktörlerin insanda ahenk içinde bulunmasıyla açıklanabilir. Eğer bu faktörlerin ahenginde bir problem varsa, meydana gelen şahsiyet için normal terimini kullanamayız. Patolojik şahsiyet denilen kişilik yapıları bu yapıların ahenksizliğinden kaynaklanır.

1.    Fiziksel Yapı Faktörleri: Bu faktörler şahsiyetin temelini oluşturur. Kısacası, insanın anatomisi (Kemik ve kas vb.) kastedilir. Şahsiyetle beden yapısı arasında ilişki arayan çeşitli teoriler mevcuttur.

2.    Biyolojik Yapı Faktörleri: Şahsiyetin çekirdeğini oluşturur ve doğuştan mevcuttur. Biyolojik yapı faktörünü tayin eden genlerdir. Bugün biyolojiye dayanan şahsiyet teorileri mevcuttur. Genler üzerindeki diğer önemli faktör de endokronoloji’dir. Endokrinoloji, iç salgı bezleri, tiroit ve böbrek üstü bezleri gibi fonksiyonları ele alır. Sözünü ettiğimiz iç salgı bezlerinin normal çalışması halinde herhangi bir problem ortaya çıkmaz. Normal çalışmıyorsa hem beden, hem de şahsiyet ve zekâ konusunda olumsuz etkiler meydana getirir. İç salgı bezlerinin yeterince salgıda bulunmaması sendromlara, beden yapısının bozulmasına ve zeka düzeyinin bozulmasına neden olur.

3.    Psiko-sosyal Yapı Faktörleri: İnsan, doğduğu günden itibaren çeşitli sosyal durumların etkisi altında kalır. Bu sosyal durumlardan her biri, insan şahsiyeti üzerinde iz bırakır. Çünkü çevre, insanın dünya görüşünü etkiler. Bugün, bu çevresel etkilere sosyo-kültürel çevre denilmektedir. Fakat aynı sosyo-kültürel çevrede bulunmak, aynı karakterleri meydana getirmez. Bunun nedeni ise, insanın aynı uyaranlara karşı göstermiş olduğu farklı tepkilerdir. Hiç şüphesiz çevre faktörü şahsiyetin oluşmasında önemli bir rol oynar. Kimine göre çevre faktörleri önemliyken, kimine göre de çevre faktörleri önemlidir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.