Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ŞAHSİYETİN BİRLİĞİ VE DEVAMLILIĞI

Şahsiyetin birliği ve devamlılığı vardır. İnsan şahsiyeti bir anda üst üste gelmiş unsurlardan meydana gelmez. Her şahsiyetin bir organizasyonu vardır. Bu organizasyon her hangi bir şekilde bozulabilir.

Sinir sistemindeki herhangi bir bozukluk, şahsiyetin birliğini yok eder. Zihinsel hayatımız hiçbir zaman duygusal hayattan ayrılmaz. Çünkü hislerimiz ve heyecanlarımız adeta düşüncelerimizin motorları gibidir. Gerek heyecanlarımız, gerekse eğilimlerimiz daima irademize etki eder. Kısacası hislerimiz de şahsiyetle birlik içindedirler.

Bir insanın eğilimleri ve karakter yapısı değişebilir. Burada önemli olan insanın kendindeki değişimlerin farkında olması, değiştiğini bilmesidir. Değişen kendi değil eğilimler ve karakterdir. Kişinin aradan çok zaman geçmesine rağmen aynı kaldığını ve değiştiğini bilmesi şahsiyetin ayniliğidir.

 

ŞAHSİYETİN BİRLİĞİ VE AYNİLİĞİNİN ŞARTLARI

Şahsiyetin birliği ve ayniliği ne zaman bozulmaktadır?

Özellikle nevroz, psikoz türü yapılarda ve yaşlılık travmalarında bozulmaktadır.

Şahsiyetin birliği ve ayniliğinin bozulma sebepleri:

1.    Fizyolojik Bozukluk: Kişide bozulan fizyolojik yapı, algı fonksiyonudur. Bu algı bozuklukları periferik sinir sisteminden kaynaklanmayıp tamamen merkezi sinir sisteminden kaynaklanır. Merkezi sinir sistemine bağlı olarak ortaya çıkan bu algılama kusurları özellikle beyin korteksinde kendini gösterir.

2.    Çevre Şartları: Şahsiyette meydana gelen bozukluk hiçbir zaman fizyolojik bozukluk kadar etkili değildir. Çevresel şartlardan kaynaklanan bozulmalar telafi edilebilir. Oysaki organik bozuklukların tedavisi daha zordur.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.