Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

S.FREUD’UN KİŞİLİK TEORİSİ

Freud’un teorisinde kişilik 3 tabakadan meydana gelir.

İD: Freud’a göre bu tabaka bizim bilinçsiz yanımızı gösterir. Fizyolojik ihtiyaçların olduğu tabakadır. Bu tabaka daha çok refleksif düzeyde işlev görür. Bu tabaka zevk (Haz) prensibine göre çalışır. Yani İd için norm ve ahlak kaideleri yoktur. Önemli olan her zaman tatmin olmaktır. Ruhsal enerjinin tümü bu tabakada toplanmıştır. Ham enerjilerin deposudur. İd’de iki çeşit içgüdü bulunur; bunlar Eros (Yaşam) içgüdüsü ve Thanatos (Ölüm) içgüdüsüdür. Bazı insanlarda yaşam, bazılarında ise ölüm içgüdüsü baskındır. Freud doğuştanlığa önem verir, ona göre sosyal yanın önemi yoktur.

EGO: Freud’a göre ego şahsiyetimizin özünü oluşturur. Çocuğun çevreyle etkileşimi sonucu ortaya çıkar. İd’in haz prensibine göre hareket etmesine rağmen ego, gerçeklik ilkesine göre hareket eder. Ego, çevreyle etkileşimi sonucu süper egoyu doğurur. Freud’a göre ego adeta bizim dış dünyaya açılan penceremizdir. Her şeyi bu pencere sayesinde algılarız.

EGONUN GÖREVLERİ:

1.    Dış dünyayı algılamak

2.    Fazla uyarıcıdan kaçmak

3.    Dış uyarıcıları depolamak

4.    Her türlü ortama uyum sağlamak

5.    Çatışmalar sonucu insanda meydana gelen gerginlikleri kontrol etmek.

 

SÜPEREGO: Toplumun örf ve adetleri ve ebeveyn yasaklarıyla oluşan bir tabakadır. Süperego içimizdeki yartgıçtır. Bütün ahlaki dayatmaların ve kontrolün meydana geldiği tabakadır. Freud’a göre bu üç tabaka arasında ahenk varsa kişi normaldir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.