Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

CARL GUSTAV JUNG – ANALİTİK TEORİ

Jung, Freud tarafından 1910 yılında kurulan enternasyonal psikoanalitik birliğinin ilk başkanıdır. 1914 yılında görüşleriyle Freud’un klasik psikanalizinden uzaklaşmaya başlayınca başkanlığı ve üyeliği bırakmıştır. Çağımızın en seçkin psikologlarından biri olan Jung, Freud’dan ayrılan psikologların en önemlisidir. 50’den fazla kitap, 100’den fazla makalesiyle psikolojiye çok büyük hizmetleri olan bir isimdir.

Basel’de tıp öğreniminin ardından staj için parise gitmiştir. Pierre Janetin yanındadır. Charchot’dan etkilenmiştir. Daha sonra Zürih’de Bleuler’ir yardımcılığını yapmıştır. İlk eserlerinde Galton’un (Bireysel farkları ilk ölçen kişi) tasarladığı bir metoda dayanarak kelime çağrışımları konusunu incelemiş ve yüz yılın başında dünya çapında bir ün kazanmıştır. 1905 yılında Zürih üniversitesinde psikiyatri kürsüsüne atanmıştır.  1907 yılından itibaren doğrudan doğruya psikanalizle uğraşmaya başlamıştır. 1917 yılında Freud’dan ayrılmıştır.

Jung’un kuramı Freud öğretisinden, konularından ve uyguladığı metotlardan ayrılmıştır. 1913-1939 yılları arasında Zürih’te Prof. Olarak görev yapmıştır. Daha sonra tekrar Basel üniversitesine geçmiştir.

Genel olarak ele aldığımızda Jung’un teorisinin hiçbir disipline benzemediğini görürüz. Belirli bir çözüme varmadan, psikolojiden psikiyatriye, mistik duyguların incelenmesine, doğu felsefesine uygun sembollerin yorumlanmasına geçmiştir. Jung’un bütün bu incelemeleri sonucunda en öne çıkan kavram; Kollektif bilinç ve Bilinçaltı’dır. Jung, mümkün olduğunca insanların kendileri için yaşamaları gerektiğine inanmış ve dogmatikliği daima reddetmiştir. Yıllarca Zürih’te seminerler vermiştir. Aktif çalışmayı terk etmesinden sonra Zürih’te kendi adına bir eğitim enstitüsü kurulmuştur. Londra ve Sanfransisco gibi şehirlerde de Jung’cu enstitüler kurulmuştur. Hala günümüzde Jung’cu akım çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.