Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

C.G. JUNG İLE S. FREUD’UN AYRILDIĞI NOKTALAR

Jung’un kişilik kuramının diğer psikanalitik kuramlardan ve özellikle Fredu’dan ayrılan yönlerini 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

1.    Freud’a göre libido cinsel-içsel içerikli bir enerjidir. İnsan kişiliğinin oluşumunda ve yaşamın sürdürülmesinde etkin bir rol oynar. Jung, bu kavramı dinamik, sürekli hareket halinde olan ve aynı zamanda kendi kendini düzenleyen bir sistem olarak ele alır. Freud davranışların ve kişiliğin oluşumunda libidoyu tek neden olarak öne sürmüştür. Oysa Jung’a göre libido tek neden olamaz. Jung libidoyu ruhsal sistemin bir enerjisi ve sonucu olarak görür. Bu enerji özelleşmiş bir enerji değildir.

2.    İnsan gelişiminde güdülerin ve amaçların yeri ile ilgili düşünceleri de Jung’u Fredu’dan ayırıyor. Fredu’a göre yaşam, sonlanıncaya kadar yinelenen içgüdüsel eylemlerden oluşur. Oysa Jung’a göre insan, sürekli kendini yenilemeye çalışan ve yaratıcı bir gelişim içerisinde olan bir varlıktır.

3.    Jung, teorisinde kişilik gelişiminde ırk ve soyaçekim gibi faktörlere önem vermiştir. Bununla ilgili olarak ‘kollektif bilinç altı ve arketipler’ gibi kavramlar pek çok akademik psikolog tarafından endişeyle karşılanmıştır. Bu kavramlar jung psikolojisine teolojik ve mistik bir yön katmıştır. Jung bilimsel olarak, fakat mistik bir yaklaşımla sihir, efsane ve simgeler gibi kavramların kişilik gelişimindeki rolünü anlamaya çalışmıştır. Bu çelişki önemli bir eleştiri konusu olmuştur.

4.    Freud ve Jung arasındaki en önemli farklılık bilinç altına yükledikleri muhtevadır. Freud’a göre kişiliğin bilinçli ve bilinçli olmayan iki yönü vardır. Bunlar, bilinç ve bilinçaltıdır. Freud’a göre bilinçaltı tatmin edilmek istenen cinsellikle, vahşice olan ve unutmak istenilen her şeyin bulunduğu bir yerdir. Jung’a göre ise bilinçaltı bireysel ve kollektif olmak üzere iki kısımdır. Bilinçaltında, yüceltilmiş bütün ruhsal kavramlar, unutulan, ihmal edilen her şey ile çok sayıda deneyim ürünü olan ve bu deneyimlerin meydana getirdiği bilgelik vardır.

Bilinçaltı, bilinci de şekillendiricidir. Bilinçte oluşan yeni yaşam şekillerinin, davranışların tohumları bilinç altında bulunmaktadır. Bilinci okyanusta yükselen küçük bir adaya benzetebiliriz. Jung’a göre biz sadece su üzerindeki bu adayı görürüz. Fakat çok daha büyük ve bilinmeyen gerçeklik aşağıdadır. Bu da biliç altıdır. Ego ise bilen ve arzulayan ben’dir. Bilincin merkezidir ve anlıktır. Jung, ego üzerinde hemen hiç durmamıştır. Adeta egoyu önemsememiştir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.