Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI

1)
    
KARŞIT CİNSELLİK (TRANSEKSUALİZM)

Bireyin kendini anatomik özelliklerine göre hissetmesi, toplumun normlarına ve değerlerine uygun cinsiyet davranışı göstermesi, normal cinsel kimlik olarak kabul edilir.

Fakat bazı bireyler bu ölçünün dışına çıkmaktadır. Bu durumda birey kendini karşı cinsten birisi gibi hissetmekte, öyle olmak istediğini şiddetle ve içtenlikle devamlı bir şekilde belirtmektedir. Kendi genital organlarından kurtulup, sahip olmayı arzuladığı cinsiyetin genital organlarını istemektedir. Davranışları, giyimleri, tutumları, değişik derecelerde olmakla birlikte karşı cinsteki gibidir. Bu temel nitelikleri yanında bu kişilik bozukluğunda, istedikleri gibi olamamalarına bağlı olarak anksiyete ve depresyon hali özellikler görülür.

2)    ÇOCUKLUK CİNSEL KİMLİK BOZUKLUĞU

Bazı çocuklar cinsel kimliklerinden memnun olmadıklarını, karşı cinsiyetin tipik davranışlarını benimseyerek ifade ederler. Daha sonra çevrenin etkileriyle cinsiyetleriyle ilgili bu his ve isteklerinden vaz geçerler.

3)    A TİPİ CİNSEL KİMLİK BOZUKLUĞU

Spesifik bir cinsel kimlik bozukluğu olarak gözükmeyen vakaların toplandığı bir alt gruptur.

Cinsel kimlik gelişimini başarı ile tamamlamış kişilerde sağlıklı bir cinsel uyumun varlığı, cinsellik dışı alanlarda da yeterli doyumun sağlanması ile mümkündür.

İnsan yaşamında üç önemli işlev alanı vardır; İş yaşamı, sosyal yaşam ve özel yaşam. Cinsel yaşam, özel yaşamın önemli bir parçasıdır. İş yaşamı, sosyal yaşam ve özel yaşam alanlarından herhangi birindeki aksaklık, diğer yaşam alanlarını da olumsuz yönde etkilemektedir.

Buna göre cinsel uyumun bozulmasına neden olan etkenler:

    İş yaşamını bozan etkenler

    Cinsel kimlik gelişimini bozan etkenler

    Sosyal yaşamı bozan etkenler

    Aile yaşamını bozan etkenler

    Diğer(Genetik, ruhsal, organik ya da hastalıklar)

 

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

  Cinsel istek bozuklukları: Azalmış cinsel istek, cinsel tiksinti.

  Cinsel uyarılma bozukluğu

  Orgazm bozuklukları

  Cinsel ağrı bozuklukları

Diğer psikiyatrik bozukluklarda olduğu gibi cinsel işlev bozukluklarında da hazırlayıcı, tetikleyici, başlatıcı ve devam ettirici etkenler vardır. Cinsel travmalar, ailenin ve toplumun cinselliğe karşı aşırı baskıcı tutumları örnek olarak verilebilir. Tetikleyici ya da başlatıcı etkenlere eşteki sorunla, sadakatsizlik ve cinsellik dışı yaşam alanındaki aksaklıklar örnek verilebilir. Devam ettirici etkenlere eşler arasındaki iletişim eksiklikleri, cinsellikle ilgili bilgi eksikliğinin giderilmemesi, cinsel güçsüzlük korkusu gibi etkenler örnek verilebilir.

Cinsel davranış bozukluklarının sınıflandırılması:

A.   Cinsel objenin seçiminde sapma: Bu sınıfa giren davranış bozukluklarının ortak niteliği bireyin toplum tarafından kabul edilmeyen objelere cinsel yönelimde bulunmasıdır. Bu durum, homoseksualite, zoofili, fetişizm vb. şekillerde olur.

B.    Cinsel işlevde sapma: Bu tür bozukluklarda cinsel uyarılma, toplumun töre ve değerleri tarafından onaylanmayan faaliyetler yoluyla elde edilir. Sadizm: Cinsel uyarılma ve doyum için başka birine eziyet etme, acı çektirme. Mazoşizm: Bireyin acı duyarak cinsel zevke erişmesi esas özelliğidir. Aşağılanmak, dövülmek veya başka bir şekilde acı çekmek tercih edilen cinsel uyarılma şeklidir. Röntgencilik diye tabir edilen voyörizm de örnek olarak verilebilir.

C.    Cinsel arzunun derecesinde sapmalar: Sürekli olarak ya da yineleyici bir şekilde cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olamaması halidir. Bu bozukluk belirli sıkıntıkara ya da kişiler arası ilişkilerde zorluklara neden olur.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.